×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  החלקה על קרח -   המרעננת הרשמית-החלקה על קרח

המרעננת הרשמית-החלקה על קרח

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

החלקה על קרח היא התקדמות של אדם על פני משטח קרח בעזרת מחליקיים שהוא נועל לרגליו. התקדמות זו מתאפשרת הודות לעובדה שלהב המתכת שנמצא במחליקיים יוצר חיכוך מינימלי על משטח הקרח.
האדם המחליק יכול לשלוט בתנועותיו, באופן ובמהירות של התקדמותו  על ידי שינויים במידת החיכוך של הלהב על משטח הקרח. שינוי במידת החיכוך נעשה על ידי הטיה קלה של הלהב ודחיפת אחד מצדדיו לתוך הקרח.

הצורך בהתקדמות על פני הקרח הוא שהביא להמצאת המחליקיים הראשונים לפני כ-3000 שנים, כאשר הראשונים להשתמש בהם היו הנורווגים, האיסלנדיים, השוויצרים וההולנדים. המחליקיים הראשונים היו עשויים מעצמות של חיות ונקשרו לרגלי המחליק על ידי חבלים.

כיום, החלקה על קרח נעשית כפעילות פנאי והנאה וכספורט תחרותי. כפעילות פנאי מרעננת אנשים מחליקים להנאתם, גם בחורף וגם בקיץ, בחוץ על פני אגמים קפואים או באתרי החלקה שנוצרו לשם כך באופן מלאכותי. משטחי ההחלקה הטבעיים הם כמובן עונתיים ומתאפשרים רק לאחר ששכבת הקרח של מקור המים שקפא התעבתה מספיק.
משטחי החלקה מלאכותיים קיימים כמובן לאורך כל השנה, והם כוללים זירות פנימיות וחיצוניות, כאשר קירור מלאכותי מאפשר קיום זה.

כענף ספורט תחרותי, מתבצעת ההחלקה על הקרח רק בזירות מלאכותיות ומתחלקת לשתי קטגוריות:

החלקה מהירה - מטרתה להחליק במהירות הגבוהה ביותר והיא מתקיימת בשתי צורות- קצרה ואורכה. הקצרה היא באורך של 111 מטרים ובה המחליקים מתחרים זה מול זה כאשר המהיר ביותר מנצח. אורכה ההחלקה הארוכה יותר הוא 400 מטרים, ובה מתחרים המחליקים כנגד השעון ולא זה נגד זה. החלקה מהירה ארוכה מתבצעת בזירה ספציפית ואילו הקצרה מתבצעת בזירה של הקטגוריה השנייה ההחלקה על קרח- ההחלקה האמנותית

החלקה אמנותית - ספורט אולימפי בו יחידים, זוגות או קבוצות, מבצעים  לצלילי מוזיקה ובפני שופטים שלל אלמנטים פיזיים כמו סיבובים, קפיצות ותנועות על הקרח, המתחברים לכדי הופעה אמנותית של ממש. כיאה להופעה אמנותית, לובשים המחליקים בגדים מרהיבים ושמים דגש רב על הפן האסתטי של ההופעה- הן בבגדים והן בתנועות.

בישראל, תנאי אקלים אינם מאפשרים החלקה בזירה טבעית אלא רק במלאכותית, ומספר הזירות המלאכותיות קטן מאוד- כשלוש במספר. מסיבות אלה ענף ההחלקה על הקרח אינו נפוץ במיוחד, וחלק לא מבוטל מהספורטאים שמייצגים את ישראל בתחרויות ההחלקה הבינלאומית חיים ומתאמנים מחוץ לישראל.

עם זאת, היו כמה וכמה הישגים מרשימים לנציגים הישראלים והתקווה היא שהישגים נוספים רבים עתידים לבוא.