×
חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה - "להיות או לא להיות? זאת השאלה!"

"להיות או לא להיות? זאת השאלה!"

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כבר בגיל צעיר אפשר לדעת מי יהיה "בפרונט" ומי יעדיף לצפות מהצד ולתפוס פינה שקטה.
אפילו בגילאי הגן, אם נצפה בשקט בדינמיקה בין הילדים נוכל להבין מי מושך בחוטים. אבל לא תמיד הילד הפופולרי ביותר הוא דווקא מי שיזכה להיות בקדמת הבמה בעתיד בחייו הבוגרים.

כולנו ניחנו בכישרון כזה או אחר, וחלקנו אף נזכה להציג את הכישורים והכישרונות שלנו על במה. עולם אמנויות הבמה טומן בחובו קשת רחבה למדי של תחומים אשר כולם מבוססים על עקרון אחד ויחיד - ביטוי עצמי.

בין אם אנו חולמים להפליא בסולו גיטרה חשמלית באצטדיון וומבלי, לפזז ריקודי פולקלור על במת אירועי החג העירונית, ללהטט בקפיצות אקרובטיות על במת קרקס שנחאי, לבצע מונולוג סוחט דמעות בתאטרון הקאמרי  או לעמוד ולשיר את המנון פתיחת אירועי הסופרבול - כנראה נועדנו לחיי הבמה וביטוי עצמי בוער בעצמותינו באופן שלא נוכל להתכחש לו.

חיי הבמה, כמו שאנו זוכים לראות ולשמוע סביב בכל מדורי הרכילות, הם בדרך כלל אינם קלים. יש העוסקים בתחום אשר אומרים שהבמה בחרה בהם ולא הם שבחרו בה, מאחר והעיסוק בה, כאשר הוא מגיע לרמת מקצוע - הוא תובעני והמחיר שלו בדרך כלל גבוה כשזה נוגע לחיים פרטיים או סתם חיי שגרה.

העוסקים באמנויות הבמה לא נולדו עם סט הכישורים שלהם מוכן ויצאו לדרך. הם ככל הנראה נולדו עם כשרון לתחומם או גדלו בסביבה תומכת, אך מאותה הנקודה ועד להגעתם לקדמת הבמה, או אפילו לשולי הבמה, נדרשה מהם עבודה מאומצת מאד.

אם מדובר בתחומי המוזיקה, שעות האימון תובעניות ורבות ודורשות אימון יומי של כמה שעות ביום. אם בפעילות כחלק מהרכב מוזיקלי, החזרות המאומצות אל שעות הלילה הקטנות והרעש הבלתי פוסק באוזניים. אם מדובר במחול או אמנות גופנית אחרת אשר דורשת אימון פיזי, חיטוב וכושר - מדובר בהתמסרות מלאה שכוללת אפילו דיאטה קפדנית תמידית.
כל אלו למשך חיים שלמים. אמני הבמה מחויבים לקהל שלהם. מחויבים לעצמם ולאמנות עצמה, ולכן האמירה שהתחום בחר בהם היא בדרך כלל מדויקת, שכן למרות שהם אלו שניחנו בכישרון ובדרך כלל גם בהנאה מהמקצוע המורכב, הם מחויבים אליו לחלוטין בגופם ובנפשם.
גם אם לא מתחשק להם, גם אם נמאס להם מלשיר את אותו השיר אלף פעם וגם אם כואבות להם הברכיים - זה חזק מהם, והם לא יכולים להפסיק. זה בנשמתם.

אז אם אתם "מתופסי הפינות", ככל הנראה שגדלתם להיות קהל נפלא ואוהד במופעים מסוגים שונים. אך אם נפשכם החולמנית עוד לא מצאה את מקומה בעולם, ייתכן ונועדתם לקדמת הבמה ואולי הגיע הזמן לבדוק את העניין לעומק, כדי לא להגיע לגיל שתתמלאו חרטה. רק קחו בחשבון שחייכם החדשים עומדים להיות תובעניים למדי.

ואם החלטתם להמשיך לחלום מן הצד, ואולי לעסוק במה שאהבה נפשכם במסגרות של חוגים, מקהלות, להקה עירונית, או שירה במקלחת - תמיד תוכלו להיעזר במורים נפלאים מכל תחומי הבמה. רק זכרו שכדי להגיע לאן שהגיעו - הם השקיעו רבות מזמנם, ממרצם, מכספם ובעיקר את נפשם, אז תנו להם את הכבוד המגיע להם.