×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ריקודי בטן -  8 עובדות מעניינות על ריקודי בטן

8 עובדות מעניינות על ריקודי בטן

ריקודי בטן, הינם כינוי נרדף ל"ריקודים מזרחיים". 

את ריקודים אלו רוקדים לצלילי מוזיקה קצבית. ריקודים אלו מסמלים את התרבות הריקודים האפריקאים.

הגדרה:

  1. סגנון זה של ריקוד, מתבסס על אלתור של הרקדנית בזמן הריקוד. במהלך הריקוד, מזיזה הרקדנית את אברי הגוף בתנועה מעגלית. במהלך הריקוד, מביעה הרקדנית את רגשותיה, בהמשך למוזיקה המושמעת. אופי זה של מחול, הפך אתריקודי הבטן מתאימים לכל אישה וילדה, בכל גיל ובכל מצב. בניגוד לריקודים של העולם המערבי, המתבססים על מוזיקה שלא חוברה עבור ריקוד, הריקודים המזרחיים חוברו לפני המוזיקה. לאחר חיבור הריקוד, הלחינו מוזיקה המתאימה לריקוד. במהלך הריקוד, מתחברת הרקדנית למוזיקה מסוימת הלקוחה מתוך סיפורים עממים של תרבות המזרח.
  2. ריקוד הבטן, משמש גם לתרגילי התעמלות עבור נשים בהריון. טכניקת ריקוד זו, מכינה את האישה לקראת הלידה. בקורסי הכנה ללידה, משתמשים בריקודי בטן כבתור תרגילים המכינים את הגוף לקראת הלידה.
  3. ישנם מספר סגנונות לריקודי בטן:

א.      סגנון ריקוד מצרי- בסגנון ריקוד זה, הרקדנית משתמשת באביזרים שונים במהלך הריקוד: צעיף מניפה. הרקדנית משלבת אביזרים אלו במהלך הריקוד.

ב.      סגנון בלאדי-  סגנון מחול עממי, שרוקדים אותו בכפרים.

ג.       סגנון סגנון ערב הסעודית- סוג ריקוד בו הרקדנית משתמשת במקל.

ד.      סגנון טורקי- סוג ריקוד תוסס לצלילי מוזיקה בעלת מקצב מהיר, ותופים.

  1. ככל הנראה, מקורם של ריקודי הבטן, הם מתקופות בהם נערכו פולחנים עתיקים. הריקוד היה נערך כחלק מפולחן. בעבר, הייתה הרקדנית רוקדת בפני גברים.
  2. מיתולוגיות על ריקודי בטן: סגנון המחול המזרחי מתבסס על ארבעת היסודות: מים, אדמה, רוח, אש.

הפיכת ריקודי הבטן לאומנות במה:

  1. עד המאה ה18, רקדו ריקודי בטן בפולחנים, או בטקסים, או בפורום משפחתי או שבטי. במאה ה18, החלו להגיע תיירים מאירופה, והפכו סגנון מחול זה לאומנות במה. מאז, אימצו תרבויות שונות בעולם המערבי, אלמנטים מסגנון המחול המזרחי.
  2. הלבוש:הלבוש במהלך ריקודי הבטן, עבר התפתחויות רבות במהלך השנים. בשנים האחרונות, יותר ויותר מקומות מעדיפים לבוש סביר של הרקדניות. אולם, כל סגנון של בגדים, יכיל עיטורים. לעיתים, יהיו אלה תוספות בד לעיטור, ולעיתים, יהיו עיטורים מברזל הרקומים על הבגד.

התפתחות ריקודי הבטן בארץ:

  1. היכן לומדים ריקודים אלו בארץ?סגנון ריקוד זה, נלמד לרוב בבתי ספר בעלי אופי מזרחי. בבתי ספר אלו, שמים במהלך הלימודים דגש על סגנון ומקצב מזרחי, ותלבושות אותנטיות מזרחיות.

בארץ ישנם מספר מקומות ללימוד ריקודי בטן.

לסיכום:

מאחורי המחול המזרחי עומדת תרבות שלמה. מקור הריקודים המזרחיים עתיק, והתרבות המערבית אימצה חלק מתרבות מחול זו. בארץ, הולך ומתפתח היטב התחום של ריקודי הבטן. בארץ, משתמשים הרבה באלמנטים הלקוחים מריקודי הבטן, כתרגילים עבור קורסי הכנה ללידה.