×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  רובוטיקה -  6 רובוטים שבונים חובבי רובוטיקה

6 רובוטים שבונים חובבי רובוטיקה

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

שנים רבות, הופיעו הרובוטים רק בספרות מדע בדיוני. כיום, תחום הרובוטיקה הולך ומתפתח בישראל. מדינת ישראל, משקיעה רבות בפיתוח רובוטים, ובהנחלת תחום הרובוטיקה לדור העתיד.
ישנם גופים המכינים תכניות חינוך מיוחדות בתחום ליסודי ועל יסודי. ברחבי הארץ מתקיימים חוגים רבים בתחום. מדינת ישראל משתתפת בתחרויות בינלאומיות לייצור רובוטים, ומגיעה להישגים מכובדים.

1.      רובוט לכיבוי אש- בתחרויות רובטיקה, מייצרים הנערים רובוט המכבה אש. המטרה העתידית של פיתוח רובוטים אלו, היא לייצר כח סיוע למכבי האש בעת שריפות ענק. חלק מרובוטים אלו הינם בצורת גוף מתכתי המזכיר צורת אדם, וחלק מרובוטים אלו הינם רכבים על גלגלים, המכילים מטפי כיבוי.

2.      רובוט להצלת נפגעים- רובוט להצלת נפגעים, מתוכנת באופן בו הוא מזהה דמות וגורר אותה. ילדים ובני נוער מייצרים מכונות אלו בתחרויות ובסדנאות. כל רובוט מסוג זה עובד אימונים במהלך שלבי התכנות, עד שמגיעים לתוצר הסופי. המטרה העתידית של רובוטים אלו, היא לשמש ככוח הצלה בזמן מלחמה. ישנו יתרון לשימוש ברובוטים אלו במקום בני אדם, בכך שאם מתבצע חילוץ תחת אש, ייפגע רובוט ולא בן אדם.

3.      רובוט דמוי בן אדם- צורתם החיצונית של רובוטים אלו, מזכירה בני אדם. מטרת פיתוח רובוט דמוי אדם, הוא לחסוך לגופים השונים תשלום של משכורת חודשית. אין גבול, למה שיכולים דמויי אנוש אלו לבצע. הם יכולים לשמש כמורים, מדריכים במוזיאון, טבחים, ועוד אפשרויות רבות. הכל תלוי באפשרויות המתוכנתות בכרטיס החכם. לפני ייצור הרובוט, ממדלים בתוכנת תלת מימד את הרובוט, ומדפיסים בתלת מימד את חלקי הרובוט השונים. 

4.      רובוט דמוי בעלי חיים- ישנם ערכות רובוטים להרכבה בצורת בעלי חיים. במהלך תכנות הרובוט, מתאימים לכל רובוט את מאפייני החיה המתאימה. התוצר הסופי, מתקבלת חיה אלקטרונית, המשמיעה קול וזזה כמו החיה במציאות. ניתן לשלוט על חיות אלקטרוניות אלו באמצעות אייפד. ניתן לייצר את מודל הרובוט בתוכנת תלת מימד. במדפסת תלת מימד ניתן להדפיס את החלקים של החיה האלקטרונית.

5.      כלי רכב רובוטי- ישנם מספר שימושים לכלי רכב רובוטיים. ישנם כלי רכב צבאיים, המשמשים מדינות מערביות, וישנם כלי רכב שמטרתם למנוע תאונות דרכים. חלק מרכבים אלו, נראים ממש כמו כלי רכב הפועלים על דלק. לרובוטים על גלגלים, יהיה שרשרת עבור גלגלי הרכב.

6.      רובוט שואב אבק- רובוט זה נמצא בשימוש בארץ, וקיים בחנויות. רובוט זה נע ברחבי הבית, ושואב את האבק. צורת הרובוט עגולה. הגרסאות האחרונות של המכשיר אינן משמיעות רעש בעת הפעולה.

לסיכום:
ערכנו במאמר זה, היכרות מועטה עם עולם הרובוטיקה. אמנם, רובוטים אלו עדיין בפיתוח, ומעטים מאוד נמצאים בשימוש. אך, העתיד עוד לפנינו.
הילדים של היום, יהיו מפתחי הרובוטים של דור העתיד. ולכן, מומלץ לתת לילדים טעימה מעולם ייצור הרובוטים.