×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה -  פלדנקרייז -  6 הבדלים בין שיטת פלדנקרייז לשיטות אחרות

6 הבדלים בין שיטת פלדנקרייז לשיטות אחרות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מהי שיטת פלדנקרייז, ומי פיתח את השיטה?
את השיטה פיתח משה פלדנקרייז. השיטה נלמדת ברחבי הארץ בסדנאות, בחוגים ובמכוני כושר, או בשיעורים פרטניים. אחד מהדמויות המוכרות לנו שתרגלו את השיטה, הוא ראש ההמשלה הראשון דוד בן גוריון ז"ל.

 במאמר זה, נסקור 6 הבדלים בין שיטת פלדנקרייז לשיטת ההתעמלות האחרות:

1.      מינימום תנועה: ייחודה של שיטת פלדנקרייז, היא שהשיטה דוגלת בתנועה מינימלית. אצל תלמידים בעלי יכולת פיזית מתאימה, יינתנו תרגילים קשים יותר. התרגילים לא מתבססים על הפעלת כח של שרירי הגוף, אלא על תנועות עדינות של האברים. לכן, השיטה מתאימה גם למבוגרים, או לצעירים עם מוגבלות בתנועה.

2.      עבודה פרטנית: בניגוד לשיטות תנועה אחרות, בהן המורה מכתיב תנועה אחידה לכולם, בשיטת פלדנקרייז יש התאמה פרטנית של תנועות. במהלך השיעור, עובר המורה בין התלמידים, ומציע לכל אחד תנועה אחרת. המורה בונה את העבודה עם התלמיד לפי מצבו הגופני של התלמיד.

3.      עבודה על הרגלי חיים בסיסיים: רוב שיטות ההתעמלות לא מתייחסות להרגלי חיים בסיסיים כמו קימה מהמיטה וישיבה. לעומת זאת, תחילת העבודה בשיטת פלדנקרייז היא בחינת ההרגלים הבסיסיים ועבודה פרטנית של המורה עם כל תלמיד לרכישת הרגלים נכונים.

4.      שיטה המתאימה לתינוקות: לא כל שיטות ההתעמלות מתאימות לתינוקות. שיטת פלדנקרייז יכולה להתאים רגע שהתינוק יודע להרים ראש בשכיבה על הבטן. לכן, ישנם ברחבי הארץ חוגים וסדנאות של השיטה עבור תינוקות. כאשר תינוק מאחר בהתפתחות של התהפכות וזחילה, אפשר כתחליף לריפוי בעיסוק, לקחת אותו למורה המומחה בפלדנקרייז לתינוקות. המורה יבצע עם התינוקות את פעולות ההתהפכות ואימון לזחילה, תוך אימון נכון של הגוף. בדרך זו, יידע התינוק לזחול בצורה נכונה.

5.      השיטה מתבססת על אנטומיה של גוף האדם: משה פלדנקרייז אשר פיתח את השיטה, עסק בפיזיקה. לכן, השיטה מתבססת על אנטומיה של גוף האדם. כל תרגיל ותרגיל בשיטה מבוסס על אנטומיה של מבנה גוף האדם, וכל תנועה בשיטה משפיעה על כלל המערכות בגוף.

6.      אין צורך במכשירים: בשיטת פלדנקרייז, אין צורך במכשירי כושר. משום, שאחד מהעקרונות של השיטה הוא מינימום הפעלת כח ומאמץ. לכן, במהלך תרגילי הפלדנקרייז, לא משתמשים כלל במכשירים. במהלך התרגילים, מניעים בצורה קלה ועדינה איבר בגוף על המזרון, ללא הפעלת כח. עיקרון השיטה, הוא להפעיל שרירים חיצוניים בגוף, ולא רק שרירים חיצוניים. מכיוון ששרירים אלו היו לעיתים רדומים, הפעלת כח באמצעות מכשירים תקשה על פיתוח שרירים אלו.

לסיכום:
שיטת פלדנקרייז מתבססת על ארגון נכון של הגוף והציבה, תוך הפעלת מינימום כל של האברים והשרירים. השיטה עובדת על חיזוק השרירים הפנימיים בגוף, ומטפלת בשרירים מסוימים בגוף שלא מנוצלים מספיק.