×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ריקודים יווניים -  10 עובדות מעניינות על ריקודים יוונים

10 עובדות מעניינות על ריקודים יוונים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

הריקודים היוונים מתבססים על המוזיקה היוונית.
סנגון הריקוד היווני, הוא שהרוקדים מסתדרים בשרשרת, ורוקדים במעגל. כיוון התנועה של הרוקדים, יהיה נגד המחוגים של השעון. חלק מריקודי העם הישראלי שחוברו, מזכירים את המחול היווני.
במאמר זה נכיר מעט יותר את המחול היווני והמוזיקה היוונית, ונסקור את חדירתם לארץ:

קצת על המחול היווני והמוזיקה היוונית:

1.      מהו המקצב של הריקוד היווני? המקצב של הריקוד היווני, מתבסס על 12 צעדים. ישנם כמה סגנונות ריקוד המתבססים על מספר הצעדים הללו: 7 צעדים קדימה ו5 צעדים אחורה. 9 צעדים קדימה, ו3 צעדים אחורה.

2.      שמות של סגנונות מחול יוניים: קלמטיאנוס, סירטוס. את ריקוד הקלמטיאנוס, רוקדים בחתונות, או באירועים חברתיים.

3.      המוזיקה היוונית היא כמעין "סיפור". ישנו מקצב בסיסי אחיד, אך המלודיה עצמה מתפתחת ומשתנה. המלודיה עצמה יכולה להזכיר לנו סיפור. זוהי מטרת המוזיקה היוונית. המוזיקה היוונית במקורה חוברה כדי לנגן ניגוני אהבה, ולספר סיפורי אלים, ולרקוד ריקודי אהבה.

4.      סגנון מסויים של ריקוד עם יווני, נקרא "קלאמטיאנוס". זהו מחול עליז.

סקירה של תרבות המחול והמוזיקה היוונית בארץ:

5.      הריקודים היווניים בארץ, תפסו יותר תאוצה כאשר המוזיקה היוונית הים תיכונית התחילה לתפוס תאוצה. מדוע המוזיקה היוונית מצליחה כל כך בארץ? משום, שבמנגינות היווניות יש הרבה כאב. למועדוני הריקודים של המוזיקה היוונית, מגיעים אנשים פשוטי יום, ומרגישים ומזדהים עם הכאב העמוק הנובע מתוך המוזיקה. כאב זה, מזכיר להם את העמל היום- יומי שלהם.

6.      סיבה נוספת להצלחת המוזיקה היוונית בארץ, היא תחושת הנוף שמשדרת המוזיקה היוונית. בעת שמיעת המוזיקה היוונית, עולה בדמיון מי ים התיכון זורמים בנחת, לצד איי יוון, והשווקים היוניים.

7.      הציבור המזרחי בארץ, התאהב במוזיקה היוונית, בגלל הדמיון המסוים בינה לבין המוזיקה המזרחית. זמרים מזרחים ידועים בארץ, שואבים את הלחנים מהמוזיקה היוונית. גם כלי הנגינה של המוזיקה היוונית, דומים לכלי הנגינה של המוזיקה המזרחית: בזוקי, עוד, גיטרה, חצוצרה, קלרניט.

8.      יש קווי דמיון מסוימים במלודיה היוונית, לבין המלודיה של ניגוני הכליזמרים היהודים העתיקים. אולם, צעדי ריקוד כליזמר, שונים מצעדי ריקוד יווני. המשותף בין הריקודים, הוא מחיאות הכפיים, והשמחה בעת הריקוד. ישנם גם כלי נגינה משותפים: חצוצרה וסקספון. 2 כלים אלו, מאפיינים את הכליזמר היהודי.

9.      זמר ישראלי ידוע שמלחין מוזיקה בסגנון מוזיקה יוונית ים תיכונית, הוא הזמר יהודה פוליקר. הזמר יהודה פוליקר תרם להחדרת המוזיקה היוונית, בכך שהלחין לחנים של מוזיקה יוונית ללא מילים. ישראלים רבים אוהבים לרקוד ריקודים יווניים לצלילי המנגינות של הזמר יהודה פוליקר.

במשך שנים רבות, היה אפשר לרקוד ריקודים יווניים לצלילי תכנית הרדיו "בטברנה עם שמעון פרנס". 

לסיכום:
לריקודים היוונים יש כללי מקצב ברורים. המוזיקה והריקודים היווניים חדרו היטב לארץ. מיטב גדולי הזמר המזרחי משתמשים במוזיקה זו. אחד מהמלחינים הידועים ביותר בארץ של המוזיקה היוונית, הוא הזמר יהודה פוליקר. כך שאת השירים המתבססים על המוזיקה היוונית רוקדים הרבה בארץ. חלק מהמקצבים של הריקודים היוניים, חדרו אל ריקודי העם בישראל, ומשפיעים רבות על תרבות ריקודי העם בישראל.