×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  ארכיאולוגיה -  סיפורם של 10 אתרי ארכיאולוגיה ועתיקות בירושלים

סיפורם של 10 אתרי ארכיאולוגיה ועתיקות בירושלים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

ברחבי הארץ, ישנם אתרי ארכיאולוגיה רבים. עיר שבה יש ריכוז גבוה של אתרים עם שרידי עתיקות, היא העיר ירושלים. בעיר התיקה, ישנם שרידים ארכאולוגים רבים. אולם, גם ברחבי העיר החדשה, התגלו באקראי ממצאים ארכיאולוגים מעניינים.
במאמר זה, נכיר לכם 10 אתרים מוכרים בירושלים בהם נמצאו שרידים מתקופות קדומות:

1.      שרידי גתות ביער רמות- אתר ארכיאולוגיה נחמד, הוא הגתות ביער רמות. תושבי שכונת רמות בירושלים, פועלים רבות לשימור היער שמקיף את שכונתם. תושבי השכונה נוהגים לטייל ביער. באחד מהימים יצא תושב השכונה לטייל לבדו ביער. במהלך הטיול גילה שרידים של 6 גתות. תושבי השכונה הכינו שלטים המציגים את מפת הדרכים של עולי הרגל ועוברי הדרכים שעברו  ביער רמות. התושבים מיפו וסימנו את הגתות. תושבי השכונה עורכים פעילות חברתית ביער, ומקיימים סיורים במקום.

2.      שרידי מצודת החקרא- שנים רבות, חיפשו חוקרי ההיסטוריה והארכיאולוגים את שרידי מצודת החקרא. מצודת החקרא, הייתה "מקדש" שהקימו היוונים קרוב לבית המקדש. מצודה זו, שימשה גם הבסיס הצבאי המרכזי של צבא היוונים בירושלים. השרידים התגלו בחניון גבעתי הצמוד אל "עיר דוד". עמותת אלע"ד מתחזקת את האתר, ועורכת סיורים במקום.

3.      מערת ניקנור- הגן הבוטני בשכונת הר הצופים, מכיל מעל עשרת אלפים זני צמחים. בגן הבוטני, יש גם מערת קבורה מימי בית שני. במערה, נקבר "ניקנור"- אשר מפורסם בגלל שתרם דלתות נחושת לבית המקדש. דלתות אלו הוצבו בכניסה הראשית, ונקראים "שערי ניקנור".

4.      בית קתרוס- "בית קתרוס", הינו שריד של בית משפחת כהנים מתקופת סוף בית שני. משפחה זו, הייתה בעלת מעמד גבוה מאוד, אך ניצלה את מעמדה לרעת בני העם העניים. הבית הדומם והחרב, והכלים שנמצאו בתוכו, מספרים את הסיפור של המרד הגדול, והמלחמות הפנימיות בין היהודים. באזור זה של העיר העתיקה, היו גרים המשפחות העשירות והמיוחסות. הבית נמצא שרוף, ומעיד על הקרב שהתחולל בעת הכיבוש, ושריפת הבתים שנעשתה על ידי הרומאים.

5.      שרידי ארכיאולוגיה ב"בנייני האומה"- בנייני האומה בירושלים, מסמלים את התרבות הישראלית, לצד שרידים היסטוריים. מתחת לבנייני האומה, נמצאו שרידים. יש לציין שבשכונת "משכנות הלאום" הסמוכה, ישנם שרידים היסטוריים שנמצאו בעת החפירות לצורך הבנייה.

6.      מרתף בית כנסת "החורבה"- לבית כנסת החורבה, יש סיפור היסטורי מיוחד. בית הכנסת הוחרב ונבנה 3 פעמים לפני קום המדינה. בשנת 1948, הוחרב בית הכנסת על ידי הפצצות הירדנים. בית הכנסת נבנה מחדש, ונחנך. במהלך החפירות לצורך שיקום בית הכנסת, התגלו שכבות של שרידים ארכיאולוגים. שכבות אלו, מוצגים לציבור הרחב בקומת המרתף של בית הכנסת.

7.      הר ציון- במתחם של הר ציון, נתגלו שרידי חומות. אלו הן חומות ישנות שהקיפו את השטח של ירושלים בתקופות הקדומות. ישנם סיורים מאורגנים בחינם בהר ציון על ידי הרב יעקב סביליה. במהלך הסיור, ניתן לסייר במתחמים העתיקים המקושרים עם העם היהודי הנמצאים בהר ציון.

8.      מנהרות הכותל- הכותל הקטן, הינו חלק מ"מנהרות הכותל". במהלך הסיור במנהרות הכותל, ניתן לעצור ולהתפלל במקום. במנהרה יש שכבות של שרידים ארכיאולוגיים. רצפת המנהרה עשויה מזכוכית קשיחה, ומתחתיה ניתן לראות שרידים עתיקים יותר.

9.      אמת המים החשמונאית- אמת המים החשמונאית ממוקמת בשכונת ארמון הנציב. אמת המים שימשה להעברת מים אל תוך העיר ירושלים שהייתה בין החומות. מסלול ההליכה, הינו בתוך אמת המים. נקודת ההתחלה של המסלול, היא בטיילת ארמון הנציב.

10.  "רוגם גנים" (ליד שכונת קריית מנחם)- במתחם, ישנם שרידים היסטוריים, המראים על התיישבות עתיקה באזור. במקום פעלה גת בה ייצרו יינות, ובורות אריגה, באתר יש מערות קבורה. מהמתחם אפשר להמשיך בטיול רגלי אל שכונת עין כרם.

לסיכום:
בחרנו בכתבה הזו להציג אתרי ארכיאולוגיה ועתיקות בעיר ירושלים, כדי להראות כיצד ההיסטוריה העתיקה, יכולה להשתלב בתוך מרקם החיים של אחת מהערים הצפופות והגדולות בארץ.
כל האתרים שהזכרנו נמצאים בתוך שכונות מגורים. חלק מהשכונות הן מחוץ לחומות, וחלק מהאתרים נמצאים ברובע היהודי.