×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ריקוד תימני - 8 עובדות חשובות על ריקוד תימני

8 עובדות חשובות על ריקוד תימני

מאת: חוגחוג- פורטל החוגים של ישראל

שירים רבים תימנים מושמעים בחוגים לריקודי העם. ריקודי העם מכילים צעד הנקרא "צעד תימני".
במאמר זה, נלמד יותר על תרבות הריקודים התימנית.

1.      הריקוד התימני המוכר לנו, מתבסס על צעד ריקוד הנקרא: "צעד תימני". לעיתים, קהל רב גדול ירקוד זמן רב במעגלים את הצעד התימני. צעד זה, הינו צעד קליט וקל ללמידה. הריקודים והצעדים חוברו בכפרים הפשוטים בתימן. סגנון הריקודים התימני, משלב סגנונות ריקודים מאפריקה והמזרח התיכון.

2.      את המחול התימני, ניתן לחלק ל-5 סוגי ריקודים: צעד תימני, ריקוד עטרי, ריקוד חבני, דעסה איטית ומהירה, ודעסה חבנית.
ריקודי העם התימני משלבים בהם מוטיבים מריקודים אלו. לעיתים, ריקוד תימני אחד יכיל כמה מוטיבים.

3.      הלבוש המסורתי בריקודים תימניים: בלבוש המסורתי בריקודים תימניים, לבשו הרוקדים ג'לביות ארוכות. הלבושים המיוחדים, בלטו במיוחד כאשר רקדו בטקסים מיוחדים, כמו למשל טקס החינה.

4.      ההיסטוריה של המחול התימני בארץ: בני עדת התימנים בתימן, למדו את הריקוד התימני משכניהם הערבים. כאשר הגיעו התימנים לארץ, המחול התימני התרכז בתוך העדה. בתחילה, היה קשה לבני העדה התימנית להסתגל למציאות החיים הישראלית. לכן, נטשו צעירי העדה התימנית את המסורת התימנית, והתמזגו עם מציאות החיים הישראלית. בשביל בני העדה, המחול התימני היה הזדמנות לשמר את התרבות התימנית המיוחדת, בתוך המציאות הישראלית.

5.      ריקודים תימניים בחתונות: בחתונות תימניות בארץ, רוקד הקהל ריקודים תימניים. גם בחתונות דתיות, ירקוד הקהל שירים חסידיים, אך יקדיש פרק זמן נכבד עבור הריקודים התימניים. הצעדים התימניים בחתונה מכניסים את הקהל לקצב אחיד ושמחה. בחתונות תימניות, ובמיוחד בחתונות דתיות תימניות, ילבשו המשתתפים את הלבוש התימני המסורתי.

6.      ריקודי עם תימניים: בשלב מסוים, אימצו הכוריאוגרפיים את הצעדים התימניים, ושילבו אותם בתוך תרבות ריקודי העם הישראלים. ישראלים רבים רוקדים ריקודים תימניים, לצלילי שירים אותם שרים זמרים תימניים. חלק מהריקודים שחוברו לשירים תימנים ידועים כמו "שיר השרים" ו"גינת האגוז", הפכו לריקודים פופולאריים ביותר.

7.      זמרים תימניים ידועים: ריקודי עם רבים המשלבים צעדים תימניים, חוברו לשירים של זמרים תימניים. אחת מהזמרות התימניות המפורסמות, שריקודים רבים חוברו לשיריה, היא הזמרת עופרה חזה ז"ל.   

8.      להקות לריקודים תימניים: רוב המשתתפות בלהקות אלו, הינן בנות העדה התימנית. הלהקות הראשונות נוסדו על מנת לשמר את תרבות הריקודים התימנית בארץ. גם כיום, משתתפים תימנים רבים בלהקות אלו, על מנת לשמר את מסורת העדה. בלהקות אלו, ילבשו במהלך הלימוד, החזרות וההופעות את מיטב הלבוש התימני המסורתי. בדרך זו, מרגישים המשתתפים את התרבות התימנית המקורית.

לסיכום:
הריקודים התימנים מתחלקים ל5 סגנונות. מרקידים רבים משלבים ריקודי עם תימניים.
בארץ הוקמו להקות מחול תימניות, המלמדות את צעדי הריקוד התימני.