×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה -  מרכז לגיל הרך - 8 משחקי תנועה לגיל הרך

8 משחקי תנועה לגיל הרך

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תנועה היא ההתעמלות הבסיסית ביותר.ניתן להתחיל סוג זה של התעמלות כבר מהגיל הרך.
מטרתם של משחקי תנועה לגיל הרך, היא להקנות לילדים הרגלי תנועה, ולהכניס אותם לכושר. את התרגילים מבצעים לצלילי שירי ילדים קצביים ואהובים, או מוזיקת ילדים רגועה ונעימה. כדי שהתרגילים יהיו לילדים חוויה כיפית ומהנה, מומלץ לשלב בתרגילים אביזרים כמו "מעודדות", "חישוק", "סרט".

במאמר זה, נתן 8 רעיונות לתרגילים בתנועה, שניתן לבצע עם הגיל הרך.                    

תנועה ללא אביזרים:

לא תמיד חייבים לבצע עם ילדים תרגילי תנועה עם אביזרים. אפשר לשחק עם הילדים משחקי תנועה ללא אביזרים. נסקור כמה משחקי תנועה לילדים המוכרים לנו כבר עשרות שנים:

1.      "המלך אמר"- אחד מהילדים הוא "המלך". "המלך" אומר איזה תנועה לבצע, וכל הילדים חוזרים אחריו על התנועה. ילד שמבצע תנועה אחרת- נפסל.

2.      "תופסת צבעים"- ממנים ילד ל"תופס". הילד מכריז על צבע. כל הילדים צריכים לתפוס חפץ בצבע שהוכרז, ואז ה"תופס" לא יכול לתפוס אותם. ילד שלא אוחז ב"צבע", וה"תופס" תפס אותו, מתמנה ל"תופס".

3.      "ים יבשה"- מסמנים עיגול על הרצפה. ממנים ילד אחד שיכריז: "ים, יבשה". כאשר הילד אומר "ים"- כל הילדים קופצים לתוך העיגול. כאשר הילד אומר: "יבשה"- כל הילדים יוצאים מהעיגול. כדי לבלבל את הילדים, יכול הילד להשתמש במושגים כמו: "מים", "שמים", "אגם", "יבשת", "אדמה". כאשר הילדים שומעים מילים מבלבלות, עליהם להישאר במקומם. ילד שיזוז- ייפסל.

תנועה תוך כדי ריקוד:

4.      ריקוד עם הילדים ללא אביזרים: הדרך הכי טובה ופשוטה ללמד את הילדים תנועה, היא לשים לילדים שירי ריקוד. הילדים מבצעים את התנועות שבשיר. אפשר גם לשים מוזיקה קצבית, והילדים חוזרים אחרי התנועות שמבצעת המורה/ גננת.

5.      ריקוד עם מעודדות: בדרך כלל, הגננות מתאמנות עם הילדים בגן על ריקוד עם מעודדות לפני מסיבות. אולם, אפשר לתת לילדים לרקוד עם מעודדות גם כשאין מסיבה. 2 הדרכים המקובלות לרקוד עם מעודדות הם בשורה או במעגל. יש ריקוד עצמאי של כל אחד ויש ריקוד קבוצתי. מומלץ לשלב בין ריקוד פרטני של כל ילד, לבין תנועות שהמורה מבצע והילדים חוזרים אחריו. לא חייבים להשתמש רק במעודדות. אפשר להשתמש גם עם מטפחות ובלונים.

שילוב אביזרים בתנועה:

לעומת ריקוד של הילדים עם אביזרים, יש סוג התעמלות בו הילדים מתנסים בתנועה עם אביזרים. נתן דוגמאות לשילוב של אביזרים עם תרגילי תנועה:

6.      שימוש בחישוקים: אחד האביזרים השימושיים ביותר לתנועה בגיל הרך, הוא החישוק. עם החישוק ניתן לתרגל מספר תנועות: סיבוב של הגוף, סיבוב של שרירי היד, לזרוק ולתפוס את החישוק, לרוץ אחרי חישוק מתגלגל, לזחול בתוך חישוק. מומלץ להתאמן בתחילה בלי מוזיקה עם החישוק, ולאחר מכן לשלב מוזיקה.

7.      מנהרת זחילה: דרך ללמד ילדים את התנועה של זחילה, היא לשחק במנהרת זחילה. מציבים מנהרה, והילדים זוחלים בתוכה לפי התור.

8.      שימוש באביזרי ג'ימבורי: דרך חשובה מאוד ללמד ילדים תנועה, היא באמצעות שימוש באביזרי ג'ימבורי. מומלץ בכל פעם להשתמש באביזר אחר, ולתרגל תנועות התעמלות אחרות.

לסיכום:
ישנם כמה סוגים של תרגול תנועה עם ילדים. דרך אחת, היא תרגול תנועה באמצעות ריקוד. דרך אחרת, היא באמצעות תנועה עם אביזרים, ובתוכם אביזרי ג'ימבורי. ישנם משחקי תנועה כמו "המלך אמר" ו"ים יבשה", האהובים מאוד על ילדים.