×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  סטפס - 7 עובדות על סטפס שמעניין מאד לדעת!

7 עובדות על סטפס שמעניין מאד לדעת!

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

1.      סטפס, או בשמו באנגלית: Tap dance,  הוא סגנון מחול בו רוקעים ברצפה בעזרת נעליים ייעודיות במטרה להפיק מקצבים שונים.

2.      ריקוד הסטפס מגלם מערכת יחסים בין רקדנים אשר הינה תלוית קונטקסט. לעתים הריקוד עלול להיראות כמו מאבק כוחות בין שני הרקדנים, כמעין תחרות סולואים אשר בודקת מי יותר מהיר, בפעמים אחרות הרקדנים רוקדים בתאום מוחלט ודיוק מרהיב של הרקיעות והצעדים הזריזים, ובפעמים אחרות מדובר בכלל באלתור, שכן אלתור הוא חלק בלתי נפרד מסגנון ריקוד הסטפס.

3.      לסטפס יש שני סגנונות עיקריים והם: הרית'ם, כלומר "קצב", והברודוויי. רקדני עבר כמו פרד אסטר, ג'ינג'ר רוג'רס וג'ין קלי שילבו אלמנטים של בלט וסטפס, וממש יצרו סגנון סטפס חדש, סגנון הברודוויי שהוא הסגנון הפופולרי בארה"ב. בסגנון זה לרוב משתמשים במוזיקה שמתאימה למחזות זמר. סגנון הברודוויי מתמקד במחול ובתנועות גדולות ומביעות.

סגנון הרית'ם מתמקד דווקא במוזיקה ובמקצב ומחשיב את עצמו כחלק מעולם הג'ז. סגנון נוסף לסטפס הוא ריקוד החול "Sand Dance" ובו רוקדים על גבי חול לקבלת צליל מחוספס.

4.      שורשי הסטפס נטועים באיחוד בין תרבויות השבטים האפריקאים לבין המחול האירי, הסקוטי, הקלוג הבריטי ההורנפיפס והג'יגס. וויליאם הנרי ליין, או בכינויו "מאסטר ג'ובה", היה רקדן אפרו-אמריקאי אשר נחשב לאבי הסטפס.

5.      ריקוד הג'ז של היום גם הוא מקורו בסטפס: בשנות ה-20, בעקבות הבצורת שהייתה באירלנד, החלה עליית מהגרים איריים לארצות הברית אשר תרמה  לאיחוד בין התרבויות ובין סגנונות המחול האירי לסטפס האמריקאי שעד לאותה התקופה הושפע בעיקר מהמחול האפריקאי ומתעשיית הבידור האמריקאית. בשנות ה-30 סגנון הלינדי הופ והסטפס גם הם החלו לחבור אחד לשני, ולקחת השראה מצעדים שונים זה מסגנונו של זה ובכך המשיך להתפתח הסגנון. בשנות ה-50, סגנון הרוק אנד רול, וריקוד הג'ז נהיו פופולריים יותר ויותר ודחקו את הסטפס הצידה.

6.      ביגוד והנעלה: מלבד נעלי הסטפס המקליקות, רקדני הסטפס נוהגים להופיע בלבוש מהודר כגון חליפת טוקסידו לגברים, ונעלי סטפס על עקבים גבוהים ושמלה מתנפנפת לנשים. נעל הסטפס מורכבת משני חלקי מתכת הנמצאים בעקב הנעל ובאזור האצבעות המפיקים צלילי נקישה. קיימות מספר חברות שונות המייצרות נעלי סטפס וכל חברה מייצרת נעל עם סאונד ייחודי משלה. נעל מסוג שונה, משקל שונה ועל משטח שונה תפיק צליל שונה. סגנון "הנעל הרכה" הוא סגנון של ריקוד הסטפס בדינמיקה נמוכה ומקצב אטי. בתחילת דרכו של מחול הסטפס, נעל הסטפס הייתה מורכבת מסוליית עץ או עור. כיום סוליית הנעל מורכבת משני חלקי מתכת להפקת צליל חזק בעזרת ברגים.

7.      שמות צעדים נפוצים במחול הסטפס: שאפל, שאפל בול צ'ינג', דאבל שאפל, סופר שאפל, הופ שאפל, פלאפ, פלאפ היל, קראמפרול, באפלו, מאקסיפורד, פול בק, ווינגס, אייריש, פדאל אנד רול, סטומפ, בראש, צ'אג, סקאף, ספאנק, ריף, טו, היל קליק, טיים סטפס, אובר דה טו, שוגי בופ ו דרובק.