×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ריקודי עם - 7 עובדות מעניינות על ריקודי עם

7 עובדות מעניינות על ריקודי עם

מאת: חוגחוג- פורטל החוגים של ישראל

ריקודי העם הפכו לחלק מהתרבות הישראלית.
ריקודי העם הישראלים, משלבים בתוכם סגנונות שונים השייכים לעדות השונות.
במאמר זה, נלמד יותר על ריקודי העם.

1.      ריקודי עם, הינו כינוי לתרבות ריקודים שכל עם פיתח לעצמו. ניתן לכך דוגמאות: הריקוד האירי, הוא ריקוד עממי של האירים. ריקודי הבלקן, הם ריקודים עממיים באזור הבלקן. גם בישראל המציאו ריקודים עממיים על שירים ישראלים. ריקוד עממי מתאפיין בצעד ריקודי מיוחד, אותו פיתחו בני עם מסויים.

2.      ריקודי העם הישראלי, מיוחדים בכך שמשלבים את כל סגנונות הריקוד העממי. אמנם צעד הריקוד הישראלי העממי הוא צעד ה"הורה", אך בריקוד אחד ניתן למצוא גם "הורה" לצד "צעד תימני", ו"צ'ה צ'ה". שילוב בצעדים העממיים בריקודי העם הישראלים, מסמלת את המציאות הישראלית בה כל עדה הגיעה לארץ עם תרבות משלה, וכך הציבור הישראלי בנה לעצמו תרבות המורכבת מפסיפס רחב של מנהגים שונים של התרבויות השונות.

3.      תרבות ריקודי עם, הולכת ומתחזקת בקרב הציבור הישראלי. בכל שנה, נוספים מרקידים חדשים, ונפתחים חוגים חדשים של ריקודי עם. גם ישראלים שירדו לחו"ל, לא שוכחים את הארץ. הם מקימים לעצמם מועדונים של ישראלים, וחלק מהפעילות במועדון כוללת חוג ריקודי עם.

4.      גם ילדות אוהבות ריקודי עם. רוב המרקידים מעבירים חוגים לכל הגילאים, החל מגילאי גן. בחוג לילדות ילמדו המרקידים ריקודים קלים, ושירי ילדים שחובר להם ריקוד. המרקידים בארץ אוהבים ללמד ילדים ריקודים שחוברו על שירי ילדים של הזמרת ציפי שביט, ושירי ילדים של הזמר עוזי חיטמן ז"ל.

5.      בכל קיץ, מתקיים פסטיבל מחול בעיר כרמיאל. הפסטיבל נמשך 3 ימים. במהלך ימים אלו, מגיעים מיטב המרקידים בארץ אל העיר כרמיאל, ועורכים מרתון של ריקודי עם. מועד נוסף בו יש ריקודים כל הלילה, הוא ליל יום העצמאות. בכיכר ספרא בירושלים, מגיעים מיטב המרקידים הירושלמים, ועורכים הרקדה במשך כל הלילה. במהלך הרקדה זו, מתחלפים מדי פעם המרקידים המנחים את ההרקדה.

6.      הזמר הישראלי המזרחי, תופס מקום מכובד בריקודי עם ישראלים. אלפי ריקודים חוברו על שירי זמר מזרחיים. מקום של כבוד תופסים הריקודים שחוברו על שיריו הזמר זוהר ארגוב ז"ל. הקהל הישראלי שחובב ריקודי עם, אוהב מאוד לרקוד שירים מזרחיים.

7.      כאשר הולך זמר לעולמו, יתמקדו המרקידים במשך החודשים שלאחר מכן בריקודים שחוברו על שיריו, וישמיעו וילמדו את שיריו שוב ושוב. לדוגמא: לאחר פטירת הזמרת נעמי שמר ז"ל, במשך כמה חודשים רוב הזמן בהרקדות היה מוקדש לריקודים שחוברו על שירי נעמי שמר. כך היה גם לאחר פטירת הזמר עוזי חיטמן ז"ל. 

לסיכום:
תרבות ריקודי העם התפתחה היטב בארץ. חוברו ריקודים רבים על שירים רבים, ובניהם שירים של זמרים מוכרים ביותר. בחוגי העם רוקדים ילדים, נוער, צעירים ומבוגרים.
בתרבות ריקודי העם, יש מקום מכובד לזמר המזרחי.