×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה -  צ

7 מושגים הקשורים אל שיטת צ'י קונג

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

צ'י קונג, הינו סוג של רפואה אלטרנטיבית. שיטה זו פותחה בין העתיקה במהלך המאה השנייה לספירה.
ניתן לחלק את השיטה לשני סוגים: יש צ'י גונג המיועד לצורך רפואי, וצ'י גונג המיועד לצרכי טיפול. שיטות לחימה סיניות, מתבססות על שיטה זו. ישנם רמות שונות של השיטה.

במאמר זה, נבאר 7 מושגים הקשורים לשיטת צ'י קונג:

בתחילה, נבאר את שלושת המונחים הבסיסיים של השיטה:

1.      צ'י- כינוי לאנרגיה וחיים הזורמים בגוף האדם. במונחים מקצועיים, מכונה הצ'י- "אנרגיית החיים". ישנם מספר סוגי אנרגיות הנכנסות לגוף האדם, כאשר לכל אנרגיה יש משמעות אחרת. עיקר העבודה בשיטה, היא הזרמת אנרגית הצ'י לגוף. במהלך העבודה, נכיר את סוגי האנרגיה השונים.

2.      קונג- "קונג"- משמעותו שליטה על האנרגיה. ישנם המשתמשים במילה "גונג" במקום המילה "קונג". אנו בוחרים איזה סוג אנרגיה ייכנס לגוף. במהלך העבודה, נלמד טכניקות שונות ומשלים לשליטה על האנרגיה הנכנסת לגוף. כדי לשלוט על האנרגיה, נשתמש בטכניקות כמו נשימות ותנוחות הרפיה ושימוש במוזיקה רגועה.

3.      "הכרה"- השיטה מלמדת אותנו להגיע להכרה באנרגיה הפנימית. כאשר הגוף משתמש באנרגיה הפנימית, מופעלת גם האנרגיה החיצונית. הכרה זו, הינה בסיס לטכניקות עבודה מוצלחות בשיטת הצ'י גונג.

כעת, כשהכרנו את המונחים הבסיסיים ביותר של השיטה, נוכל ללמוד מונחים שקשורים לטכניקות העבודה: 

4.      חמשת סוגי ריגושים: לפי תיאוריית הצ'י קונג, לאדם יש 5 סוגי הרגשות: פחד, דאגה, עצב, כעס, התלהטות. בגוף האדם, יש איבר האחראי על כל רגש. את הריגושים ממשילים במהלך העבודה לחיות, ולעונות השנה.

5.      עונות השנה- כל עונה, מתייחסת לאיבר אחר בגוף. לפי תיאורית צ'י קונג, לכל אחת מעונות השנה יש ערוץ אנרגיה שונה. לכל עונה יש סוגי רגשות שונים. במהלך השיעורים, לומדים להכיר את ערוץ האנרגיה השייך לכל עונה.

6.      תרגילי חיות- בחלק מתרגילי הצ'י קונג מתרגלים חיות. מטרת התרגול, היא לחזק את האברים הפנימיים שבגוף. ישנם 5 חיות עיקריות בהם משתמשים כמשל במהלך העבודה. בנוסף, קיימים סוגים אחרים של חיות, אותם מתרגלים מעת לעת.

בתוך שיטת הצ'י גונג, ישנו שלב מתקדם יותר:

7.      אי צ'ואן- זוהי רמה יותר מתקדמת של הצ'י קונג. על מנת להגיע לרמה זו, יש לשלוט היטב בהזרמת האנרגיה לפי הצ'י קונג. בשלב זה, לומדים להשתמש הרבה ב"הכרה". בשלב זה עובדים הרבה על קשר גוף- נפש. גם בתוך שלב זה ישנם רמות עבודה. כמו בכל שיטה של המזרח הרחוק, ישנם רמות ידע של המורה. כאשר המורה הוא "מאסטר", יוכל המורה להגיע עם תלמידיו לרמות אי צ'ואן גבוהות ביותר.

לסיכום:
שיטת הצ'י גונג, הינה שיטה של הזרמת אנרגיית חיים בגוף. במהלך לימוד השיטה, לומדים כיצד לשלוט בזרימת האנרגיה בגוף. ישנם כמה סוגי אנרגיות. חלקן שליליות, וחלקן חיוביות. בשיעור, מלמד המורה כיצד להרחיק אנרגיות שליליות, ולהזרים לגוף אנרגיות חיוביות.
בשיטה נותנים דגש על רגשות של האדם. במהלך העבודה משתמשים בסמלים של עונות השנה וחיות, כדי לתרגל את טכניקות השליטה על האנרגיות והרגשות.