×
חוגי
 יצירה ואומנות, קורסי
 יצירה ואומנות, שיעורי
 יצירה ואומנות, פעילויות יצירה ואומנות -  קרמיקה וקדרות - 7 דברים שכדאי לדעת על קרמיקה וקדרות

7 דברים שכדאי לדעת על קרמיקה וקדרות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מאת: חוג חוג- פורטל החוגים של ישראל

טכניקות ייצור כלים באמצעות קרמיקה וקדרות, הינם טכניקות הנהוגות כבר אלפי  שנים. גם האדם הקדמון היה מייצר כלים באמצעות קדרות.
בכלים אלו היה משתמש לצורך אכילה, בישול ואכסון. כיום, כלים אלו משמשים בעיקר לנוי.
כאשר אתם רוצים ללמוד תחום זה, חשוב שתדעו 7 דברים:

עבודה עם חימר:

לצורך הכנת כלים מחימר, יש לרכך את החומר, ולהכין ממנו כדור בכמות הנדרשת. מהלך העבודה תהיה באמצעות שימוש נכון עם אבניים. אפשר גם להכין כלי קרמיקה באמצעות האובניים.

1.      מהם אבניים: אבניים, הינם כלי מיוחד בהם יוצרים את הכלי מקרמיקה או חרס. צורת הכלי, הינה בצורת קערה רחבה מאבן. בתוך הקערה יש משטח אבן עגול, ועליו דיסקית עם חור מסתובבת.

2.      מהלך העבודה: במהלך יצירת הכלי, הדיסקית באבניים מסתובבת. תוך כדי סיבוב מרטיבים את גוש החימר, ומפסלים תוך כדי עבודה. במהלך הסיבוב, יוצרים עיטורים דמויי סלסולים. העבודה עם החימר והאובניים, הינה עבודה פיזית קשה. לפעמים משתמשים בכלים ואביזרים מיוחדים במהלך העבודה. טכניקות העבודה הינם שונות ומגוונות.

עבודה עם קרמיקל:

3.      מהו קרמיקל? קרמיקל, הינו חומר המיועד ליצירת כלים דמויי קרמיקה. מחומר זה ניתן לפסל כל צורה שרוצים. באופן כללי, נוצרת התקשות של החומר באוויר. השלמת תהליך הכנת התוצר, היא על ידי אפיית הצורה שייצרנו בתנור.

4.      מהלך העבודה עם קרמיקל: צורת העבודה המומלצת ביותר עם חומר הקרמיקל, היא לרדד את כמות החומר הנדרשת למשטח דק. לאחר מכן מכינים שבלונה בצורה הנדרשת. מצמידים את השבלונה למשטח, וחותכים את החומר לפי הצורה באמצעות סכין חיתוך יפני. לאחר שהצורה מוכנה ניתן לצבוע.

5.      חשוב לדאוג לספיגת הנוזלים של החומר: מומלץ לעבוד עם החומר כשהוא ללא נוזלים. אחרת, הנוזלים עלולים ליצור סדקים בצורה במהלך תהליך ההתייבשות. הדרכים לכך הם לעטוף כדור של חומר קרמיקל בנייר עיתון שעתיים לפני העבודה. במהלך העבודה, מומלץ לכסות את משטח העבודה בבד כדי שהנוזלים המצויים בחומר, ייספגו בבד במהלך העבודה.

6.      אפיית התוצר: הצורה שיצרנו תתקשה באוויר, אולם אין זה מספיק. על מנת להפוך את התוצר למרקם קרמי, יש לאפות בתנור. ניתן לאפות בתנור ביתי. החום הדרוש, הוא 170 מעלות.

7.      צביעת הקרמיקה: את התוצר שהכנו מקרמיקל, מומלץ לצבוע בצבעי אקריל. על מנת לאטום את הסדקים שעלולים להיווצר, יש להכין משחת קרמיקל. את המשחה מכינים ע"י ערבוב של מים, עם שאריות של חומר הקרמיקל שהוא במצב יבש.

לסיכום:
יש 2 שיטות להכנת כלים מקרמיקה וחימר. הדרך הנפוצה ביותר, הינה יצירת הכלי על האובניים. הדרך השנייה, היא לקנות חומר קרמיקל, ולפסל ידנית, לצבוע, ולאפות את הכלי בתנור.