×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  היסטוריה - 6 אתרי היסטוריה מתאימים לטיול משפחתי

6 אתרי היסטוריה מתאימים לטיול משפחתי

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אין כמו טיול משפחתי. אפשר לשלב בין טיול משפחתי לבין לימוד היסטוריה. בכתבה זו, ריכזנו עבורכם את  6 הגנים הלאומיים המעניינים ביותר עבור ילדים. בגנים אלו יש שרידים היסטוריים.

1.      פארק לאומי הרודיון- פארק זה נמצא בתחום המועצה האזורית גוש עציון. "הרודיון"- היה ארמונו של המלך הורדוס. הארמון היה בנוי בפאר ושכלול במושגים של ימי בית שני. המלך הורדוס ידוע בהיסטוריה, אדריכל וארכיטקט מתקדם. המלך הורדוס נקבר ב"הרודיון", צמוד לארמונו. בארמון היה בית מרחץ, ובריכת שחייה.

2.      פארק לאומי אכזיב- הגן שוכן על חוף הים התיכון. בגן ניתן לסייר בין מבנים עתיקים. ניתן גם למצוא שרידים של מחצבה עתיקה. האתר משלב בין שרידי עתיקות, לבין בילוי בחוף אכזיב, ובמדשאות במתחם. העיר עצמה נבנתה עוד בתקופת הכנענים. במשנה, מוזכרת העיר בשם "כזיב". בתקופת המשנה וימי בית שני, העיר לא נכללה בתחומי ארץ ישראל. באתר יש בריכות, ששימשו כבריכות דייג. בעיר פעלה מחצבה, וניתן לראות את שרידיה.

3.      בית גוברין- פארק זה נמצא מתחת לאדמה.  סיור בגן לאומי זה יאתגר ילדים, בגלל המערות הרבות הפזורות במקום. כל המערות באתר, נחצבו בתקופות היסטוריה קדומות. לכל מערה יש היסטוריה וסיפור ייחודי. מערות אלו, שימשו את היהודים שהסתתרו בתקופת היוונים בהרי יהודה. מערות הפעמון, התאימו למטרה: פתח המערה צר כדי להקשות על גילויו. אל חלל המערה היו יורדים במדרגות. בפנים המערה הייתה רחבה. שם ישבו היהודים ולמדו תורה.

4.      בית אלפא- הגן נמצא בעמק בית שאן. בגן יש שרידי בית כנסת, ובתוכו פסיפס עתיק. הגן צמוד אל קיבוץ חפציבה. הפסיפס נוצר לאחר חורבן בית שני. הפסיפס הוא מרהיב ביופיו. בציור בפסיפס, יש מוטיבים מציורי המקרא. ככל הנראה, בית הכנסת העתיק נחרב בעת רעידת אדמה, במהלך ה1000 הראשון לספירה.

5.      גן לאומי בית ירח- הגן ממוקם בשפך של נהר הירדן אל אגם הכינרת. ההתיישבות בתל ירח, הייתה אלפי שנים לפני הספירה הנוצרית. באתר נמצאו כלי קרמיקה שעוצבו בסגנון עיצוב ייחודי. נראה שלא הייתה התיישבות יהודית בבית ירח. נראה שהיו עוד שרידי בנייה מתקופות קדומות, אך שרידים אלו התפוררו במהלך השנים, ונסחפו אל תוך מי הכנרת.

6.      פארק לאומי בית שאן- בגן הלאומי בבית שאן, ישנם שרידים של העיר העתיקה, מימי הרומיים והביזנטים. כאשר מסיירים בין העתיקות, ניתן לראות שהעיר הייתה מפתוחת ביותר בתקופת הרומיים והביזנטיים: היה בעיר שדרת מסחר, תיאטרון, בית מרחץ, ואף שירותים ציבוריים. יש לציין, ששירותים ציבוריים באותה תקופה, היו רק בערים המפותחות ביותר. לעיר העתיקה, היה גשר שבאמצעותו חצו את נחל חרוד. עיר עם גשרים בתקופה הרומית, הייתה נחשבת לעיר יוקרתית.

לסיכום:
היסטוריה אפשר ללמוד לא רק מספרים, אלא גם דרך אתרי ההיסטוריה הפזורים ברחבי הארץ. במאמר סקרנו 6 גנים לאומיים המשלבים שרידים היסטוריים.
חלק מהשרידים הינם מתקופות קדומות, וחלק מימי בית שני. חלק מאתרים אלו משלבים טיול בשמורת טבע, לצד שרידי עתיקות.