×
חוגי
 יצירה ואומנות, קורסי
 יצירה ואומנות, שיעורי
 יצירה ואומנות, פעילויות יצירה ואומנות -  הכנת סבונים - 5 שלבים של הכנת סבונים

5 שלבים של הכנת סבונים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

פעילות הכנת סבונים, איננה רק לצורך הכנת סבון רחצה. עצם פעולת יצירת הסבון מסיבה הנאה ורוגע. פעמים רבות, משתמשים בפעילות זו לצורך יצירת רוגע ושלווה.
כיצד מכינים את הסבון? במאמר זה, נפרט את שלבי היצירה.

1.      שלב 1 בהכנת סבונים: החלטה מהו ייעוד הסבון ומיקום הסבון - באופן כללי, ישנם 2 יעודיים עיקריים לסבון עבודת יד: הייעוד העיקרי הוא לנוי. לעיתים, הסבון ישמש לרחצה. חשוב גם להחליט היכן ממקמים את הסבון. לרוב, הסבון יקשט את השיש או המדף בחדר האמבטיה. לעיתים, הסבון ימוקם בווטרינה בחדר ההורים, ילדים או בסלון.

2.      שלב 2: החלטה על עיצוב הסבון: השלב הבא, הוא להחליט כיצד ייראה הסבון. בשלב זה, יש להחליט על צורה וצבע. באופן כללי, אפשר ליצור "עוגת סבון ארוזה", או ליצור צורות שונות לפי תבניות. יש מגוון רחב מאוד של צורות. כדי להכין צורות, יש להשתמש בתבניות, או חותכים מברזל. אפשר להכין אותיות בעברית או באנגלית, וגם את השם.

3.      הכנת החומרים ליצירה: לפני תחילת העבודה, יש להכין את החומרים ליצירה. החומרים הדרושים הם: שקית שבבי סבון, תבניות סיליקון, וצבעי סבון. אפשר להוסיף לתמיסת הסבון אביזרים לעיטור כמו גולות ופרחים מיובשים או כפתורים בצורות שונות. בדרך כלל, תבניות הסיליקון להכנת הסבון, יהיו אותן תבניות הצורות המשמשות גם לאפייה.

4.      שלב 4- המסת שבבי הסבון:  את שבבי הסבון, מומלץ להמיס במיקרוגל. משך זמן ההמסה המומלץ של השבבים, הוא שלושים שניות. מומלץ כל עשר שניות לפתוח את המיקרוגל, להוציא את הכוס ולערבב בעדינות. לאחר שמתקבלת תמיסה נוזלית, מוסיפים את הצבע לנוזל השקוף ומערבבים. חשוב להמשיך לערבב עד שלא יהיו שום גושים בנוזל.

5.      שלב 5: יציקת הנוזל לתוך תבנית הסיליקון: שלב זה, הוא השלב היוצר את צורת הסבון. בשלב הזה, יוצקים בצורה זהירה את התמיסה הצבעונית לתוך תבנית הסיליקון. כאשר רוצים להוסיף עיטורים לסבון, מניחים את העיטור בתוך התבנית לפני היציקה.
כאשר רוצים ליצור שכבות בסבון, יש להמתין עד שהשכבה הראשונה מקבלת מרקם שעווה, ואז יוצקים את השכבה השנייה של הסבון. כאשר רוצים ליצור סבון בתוך סבון, מניחים את צורת הסבון הקטן שיצרנו בתוך תבנית הסיליקון, ומעליו יוצקים את הנוזל, וממלאים את תבנית הסיליקון. כאשר הנוזל מתקשה ומתקרר, מוציאים בעדינות את הסבון מתוך התבנית.

לסיכום:
הכנת סבון איננה מלאכה מסובכת. מלאכה זו מתאימה לילדים גדולים ומבוגרים. הכנת הסבון דורשת דיוק וריכוז רב. תוצרי הסבון המתקבלים יכולים לצאת מיוחדים ומרשימים.