×
חוגי
 יצירה ואומנות, קורסי
 יצירה ואומנות, שיעורי
 יצירה ואומנות, פעילויות יצירה ואומנות -  הכנת תיק עבודות - 5 שלבים להכנת תיק עבודות

5 שלבים להכנת תיק עבודות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

הכנת תיק עבודות בתחומי האומנות והעיצוב, הינו שלב חשוב בתהליך הלמידה והקבלה לעבודה.
במאמר זה, נלמד מהם השלבים החשובים בהכנה של תיק העבודות, על מנת שהעבודות המוצגות יסייעו לנו בקבלה לעבודה וללימודי המקצוע.

1.      שלב ראשון - הגדרה ברורה של מטרת תיק העבודות: לפני שמתחילים בהכנת תיק העבודות, יש להגדיר בצורה ברורה מה המטרה של תיק העבודות. לכל סוג של מטרה, יש סוג שונה של עבודות נבחרות.

סוגים שונים של תיקי עבודות:

א.      מטרת העבודות בתיק, הם לצורך קבלה ללימודים - את התיק יש להביא לראיון הקבלה למוסד הלימודים. במידה והעבודות בו איכותיות, יהיה ניתן להשתמש בתיק זה גם במהלך ראיון קבלה לעבודה. יש 2 סוגים של לימודי מקצוע בתחום האומנות: ישנה מכינה ללימודי אומנות. בדרך כלל, נעשה סינון קבלה למכינה, ומתקבלים מועמדים המציגים תיק עבודות חובבני, המראה שלמועמד/ת יש נטייה לתחום. הסוג השני, הוא הקורס המקצועי.

ב.      עבודות אלו נעשו במהלך הלימודים, ומטרת ריכוזם בתיק הוא לצורך קבלה לשוק העבודה - את התיק מביאים אל ראיון העבודה. לכן, חשוב מאוד להשקיע בעבודות ובפרויקטים במהלך הלימודים. חשוב מאוד, להשקיע בעבודות אותן מבצעים במהלך לימודי המכינה.

ג.       תיק עבודות שנבנה לאחר סיום הלימודים המקצועיים, במהלך עבודה מול לקוחות אמתיים - המטרה של העבודות בתיק זה, היא שדרוג התדמית. פעמים רבות, בשנים שלאחר הלימודים מצליחים להפיק תוצרים הרבה יותר איכותיים. תוצרים אלו יהיו משכנעים יותר מהתוצרים שנעשו במהלך הלימודים. לכן, עדיף כל כמה שנים לשדרג את תיק העבודות.

2.      שלב החשיבה: מה הכי נדרש בשוק העבודה ובלימודים? ישנו הבדל משמעותי אם תיק העבודות נעשה במהלך הלימודים, או לא בעת לימודים מקצועיים. אולם, חשוב מאוד לתכנן היטב מה יכלול תיק העבודות.  לכל מקצוע יש דרישות אחרות, ויש ללמוד מה הדרישות החשובות בכל תחום ותחום. לפעמים, כדאי לקחת יעוץ מקצועי ממומחים בתחום בו אתה רוצה לעסוק.

3.      הכנת עבודות איכותיות ומושקעות: החלק החשוב והעיקרי בתהליך, הוא יצירת עבודות איכותיות. כל מעסיק, ירצה לבחור את המועמד בעל העבודות הטובות ביותר בתחום. שלב זה חשוב בכל אחד ואחד מתחומי האומנות.

4.      להקפיד לצלם כל יצירה: שלב חשוב מאוד בהכנת תיק עבודות, הוא להקפיד לצלם כל יצירה שאתם מבצעים. במידת הצורך, מומלץ להזמין צלם מקצועי. אמנם, הזמנת צלם מקצועי דורשת השקעה כספית, אך התוצר המתקבל יכול להביא פרנסה טובה בתחום הנלמד.

5.      לסדר היטב את התמונות בתוך האלבום: החלק האחרון והחשוב, הוא לסדר את האלבום היטב. גם אם העבודות מושקעות ואיכותיות, אם הן מסודרות בצורה לא טובה, התיק לא ישכנע. יש לסדר את התמונות באלבום לפי סדר נכון והגיוני.

לסיכום:
כאשר רוצים ללמוד את תחומי האומנות והעיצוב, חשוב מאוד להשקיע בתיק עבודות הנבנה במהלך הלימודים.
גם לאחר סיום הלימודים, מומלץ כל שנתיים לשדרג את תיק העבודות, בהתאם לשינויים החילים בדרישות של שוק העבודה.