×

5 עובדות מעניינות על איור דיגיטלי

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אמנים רבים, המירו את הבד וכן הצביעה, בלוח איור דיגיטלי. כיום, תחום האומנות עובר לאומנות דיגיטלית.
בספרים ובעיתונים שמים כיום ציורים שציורו בלוח איור דיגיטלי. גם עולם האנימציה מתבסס על האיור הדיגיטלי. במאמר זה, נערוך לכם היכרות עם עולם האיור הדיגיטלי.

1.      ניתן לצייר על לוח איור דיגיטלי, כמו שמציירים על דף: אחת מהסיבות שהקשו על אומנים לעבור לאיור דיגיטלי, הוא הצורך לתמרן בין שרבוט עם העט הדיגיטלית על לוח האיור, ובין הסתכלות על המחשב כדי לעקוב אחר התקדמות הציור.
על מנת לפתור קושי זה, פיתחו החברות המייצרות את הלוחות הדיגיטלית לוחות מיוחדים בהם ניתן לראות את מסך המחשב על הלוח עצמו. כך, מהלך הציור מתנהל כמו ציור רגיל על דף, אך במקביל, כל מה שמופיע על לוח האיור הדיגיטלי, מופיע גם על המחשב.

2.      האיור הדיגיטלי אפשר את פריחת תרבות הקומיקסים: השימוש בציור בצורת קומיקס הולך ותופס תאוצה. כל שנה יוצאים ספרים רבים חדשים בצורת קומיקס. כמעט כל עיתון ועלון שם קומיקס במדור לילדים. כאשר הציור היה אך ורק בצורה ידנית, היה קשה יותר לצייר קומיקס. תוכנות האיור הדיגיטלי הפכו את מלאכת איור הקומיקס לקלה הרבה יותר.

3.      סרטי תלת מימד מתבססים על איור דיגיטלי: לכאורה, תחומים אלו נראים תחומים שונים. אולם, מי שמכיר את תהליך הפקת סרטון אנימציה, יודע שהשלב הראשון של כל הכנת סרטון אנימציה, הוא הכנת סקיצות של הדמויות בלוח איור דיגיטלי.
גם הסקיצות של הבעות הפנים נעשות בלוח האיור הדיגיטלי. אנשי המקצוע הטובים ביותר בתחום האנימציה, מכינים את דמויות תלת המימד בעבודה משולבת עם לוח איור דיגיטלי ותוכנות תלת המימד. ישנן טכניקות של שימוש יותר חזק בעט שיוצרים הבלטות על הציור. לעומת זאת, שימוש יותר חלש בעט, יוצר על המסך ציור יותר רך.

4.      אפשרויות אינסופיות של ציור- תוכנות האיור הדיגיטלי מאפשרות לנו אינספור אפשרויות של ציור. בכל תוכנה יש מאות אפשרויות של צבעים, ועשרות מברשות מחומרים שונים. ניתן דרך התוכנות להכין טקסטורות שונות של עלים, אדמה, אבנים, ועוד.
כל טקסטורה ניתן לעבד באינסוף מרקמים וצבעים. התוכנות השונות מאפשרות לנו לקחת תמונה ולהפוך אותה לטקסטורה.

5.      לכל צייר יש סגנון אחר של ציור-  העובדה שצייר מצייר על מחשב אינה פוגעת באיכות האומנותית של העבודה. האפשרויות האינסופיות שהתוכנות מאפשרות, דווקא מקלות על מלאכת הציור. לכן, כל צייר יפתח לו סגנון דמויות וציור משלו, ויפתח צורת תווי פנים ייחודית לדמויות שצייר.

לסיכום:

עולם האיור הדיגיטלי פותח הרבה אפשרויות תעסוקה. החל מאיור עבור ספרים ועיתונים, ועד איור דמויות עבור סרטי אנימציה.
מי שרוצה להעמיק בתחום, יכול ללמוד את תחום עיצוב דמויות ואנימציה בתלת מימד, וכך לעסוק באיור דיגיטלי והכנת אנימציות, ולעסוק בעבודה מכובדת עם משכורת גבוהה באולפני האנימציה השונים.