×
חוגי
 יצירה ואומנות, קורסי
 יצירה ואומנות, שיעורי
 יצירה ואומנות, פעילויות יצירה ואומנות -  עיצוב בזכוכית - 5 סוגים של עיצוב בזכוכית

5 סוגים של עיצוב בזכוכית

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

חומר הזכוכית הגולמי, שונה מחומר הזכוכית שאנו רואים. חומר הזכוכית הגולמי אותו ממיסים באש, מגיע במרקם צמיגי. ממרקם זה, יוצרים אינסוף של תוצרים הנותנים מראה יפה לחלל: נורות, גופי תאורה, חיפוי קירות וארונות, ויטראז'ים, שולחנות, ועוד. ישנם מבנים גדולים שהמעטפת החיצונית שלהם מחופה בזכוכית.
במאמר זה, נפרט 5 מתוך העיצובים שנעשים בזכוכית:

1.      ויטראז'- סוג של עיצוב בזכוכית עתיק ומקובל, הוא הויטראז'. ויטראז', הינו סוג של ציור באמצעות חלקי זכוכית המחוברים בניהם באמצעות ברזל, ויוצרים צורה. בתהליך הכנת הויטראז', יוצרים את הדגם בתוכנה מיוחדת. בתחילה, מכינים סקיצה שחור לבן, על מנת ליצור את הקווים החיצוניים והפנימיים של הציור. לאחר מכן, ממלאים את השטחים הפנימיים בציור בצבעים  השונים. בשלב היצירה, מכינים את משטחי הזכוכית בצורות השונות באמצעות טכניקות חיתוך מיוחדות, ומחברים את החלקים באמצעות המתכת.

2.      גופי תאורה- ניתן לחלק את יצירת גופי התאורה מזכוכית ל2 טכניקות עיקריות: גוף תאורה העשוי מויטראז', וגוף תאורה העשוי מניפוח זכוכית. את טכניקת הכנת גוף התאורה מוויטראז', פירטנו בסעיף הקודם. טכניקת ניפוח הזכוכית, הינה טכניקה מיוחדת, הדורשת מיומנות וזהירות רבה. לכן, טכניקה זו אינה לילדים, אלא רק למבוגרים. ניפוח הזכוכית נעשה באמצעות אש, בעלת להבה חמה במיוחד. האמנים יודעים כיצד ליצור את הצורות השונות.

3.      חיפוי בניינים בלוחות זכוכית: ישנם מבנים רבים בעולם, המעוצבים על ידי קירות זכוכית. כל חזיתות הבניין מחופות בלוחות זכוכית. הזכוכיות שקופות בצד הפנימי, כך שמשמשות כחלונות. אולם, בצד החיצוני הזכוכית צבעונית, כך שלא רואים מבחוץ, מה נעשה מבפנים.

4.      חיפוי קירות וארונות באמצעות זכוכית- בבתים רבים, מחפים את הקירות והארונות באמצעות זכוכית. החיפוי הכי פשוט, הוא חיפוי זכוכית שקופה על ארונות עץ. במטבחים וחללי סלון רבים, יהיה חיפוי של זכוכית בגוון כהה על הארונות, או על משטחי שיש בסלון. במטבחים יוקרתיים, יהיה הדפסים על חיפוי הזכוכית.

5.      עיצוב חלל משרדי באמצעות זכוכית- במשרדים רבים, מחלקים את החלל באמצעות מחיצות זכוכית. לעיצוב באמצעות זכוכית בחלל משרדי יש יתרונות רבים. בדרך כלל, צבע הזכוכית יהיה שקוף, או לבן. למראה של זכוכית שקופה או לבנה עם הדפס, יש אפקט ייצוגי מיוחד. משרד המעוצב בזכוכית, הינו משרד בעל מראה מכובד. מראה זה, נותן לקהל הלקוחות המגיע אל המשרד תחושה של משרד מכובד, שמשתלם לרכוש ממנו מוצר או שירות.

לסיכום:
ישנם דרכים רבות ומגוונות לעצב חלל באמצעות זכוכית. אפשר לעצב בניין שלם מזכוכית, ואף שהקירות, הרהיטים וגופי התאורה יהיו עשויים מזכוכית. אולם, בעיצובים המודרניים, הזכוכית משמש רק חלק מכובד מעיצוב החלל. לרוב, השימוש יהיה בעיקר בחיפוי של קירות ורהיטים.
בבתי יוקרה, ישולבו בסלון גופי תאורה מזכוכית.