×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה -  התעמלות - 5 סוגים של התעמלות

5 סוגים של התעמלות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תחום ההתעמלות מתחלק לכמה סוגים ורמות. הרמות נעות החל מרמה קלה המותאמת לילדי גן, ועד רמה המותאמת לספורטאים. לכל רמה יש מאפיינים יחודיים. במאמר זה, נסקור סוגי התעמלות השונים.

1.      התעמלות קרקע- זהו ענף, בו המתעמל מתאמן באמצעות מכשירים קטנים. תרגילים על מוטות ומכשירים אחרים התלויים, לא נכללים בענף זה. התעמלות זו שונה מההתעמלות הכללית המותאמת גם לילדים בכך שהתרגילים בה מקצועיים  יותר. במהלך התרגילים משתמשים באביזרים קטנים כמו משקולות יד קטנות, כדור קטן ורצועה. מטרת ענף זה הוא לפתח שרירים מסוימים באמצעות מתיחות בשילוב מכשירים ידניים קטנים.

2.      התעמלות אומנותית- סוג זה של  מתאים גם לילדות. לכן, ישנם ברחבי הארץ חוגים רבים של התעמלות אומנותית לילדות. ענף זה, משלב בין שימוש במכשירי התעמלות אומנותיים ידניים, לבין אלמנטים של תנועה מתחום המחול והבלט תוך כדי שמוזיקה מתנגנת ברקע. האביזרים השייכים לענף זה, הם חישוק המשמש לריקוד, סרט בד וכדור. אמנם ענף זה מבוסס הרבה על אלתור של המתעמלת, אך על מנת להגיע לריקוד יפה בשילוב המכשירים, יש להתאמן הרבה שעות על כל ריקוד וריקוד.

3.      התעמלות מכשירים- ישנם סוגים שונים של מכשירים עליהם מבצעים תרגילים התעמלות. יש סוגי מכשירים המיועדים רק לגברים, ומכשירים המתאימים גם לגברים וגם לנשים. רוב התרגילים מתבצעים על מוט. יש מוט הנקרא מתח. יש תרגילים שנעשים על שני קבוצות מוטות המקבילות זו לזו. יש תרגילים הנעשים בישיבה באוויר על טבעות. יש גם תרגילים של הליכה ועמידה הפוכה על קורה. מכשיר התעמלות נוסף, הינו מכשיר הטרמפולינה, עליו מבצעים תרגילי קפיצה.

4.      התעמלות אירובית- התעמלות אירובית מביאה לשריפת קלוריות ולפיתוח סיבולת לב ריאה. ולכן, ענף זה נפוץ בקרב רוב האוכלוסייה שאינם ספורטאים. ישנם סוגים שונים של ענפי ההתעמלות האירובית. בענף זה נכללים סוגים פעילויות כמו: ריצה, מחול אירובי.

5.      התעמלות סטנדרטית- התעמלות זו מתאימה גם לגיל הרך. מטרת תרגילי ההתעמלות של ענף זה, הוא לתת פיתוח בסיסי של שרירים בסיסיים בגוף. בענף זה, נכללים תרגילי התעמלות. אותם מבצעים על מזרן. תרגילים אלו נלמדים בבתי הספר היסודיים ובתיכונים. הבגרות בהתעמלות מתבססת על רצף של תרגילים אלו. מטרת השימוש בענף זה בבתי הספר, היא לפתח בקרב התלמידים את השרירים, ולתת בסיס לתלמידים שיחפצו בעתיד להתעמל בענפי ספורט מתקדמים יותר.

לסיכום:
ישנם כמה סוגים של ענפי התעמלות בסיסיים. מומלץ שכל אחד יבחר לו את ענף ההתעמלות המתאים לו. חשוב להקפיד על התעמלות אירובית. כל מי שרוצה לבחור ענפים נוספים של התעמלות, צריך לבדוק מה הכי מתאים לכישרונותיו ויכולותיו הפיזיות.