×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  כישורי למידה - 5 כישורי למידה שצריך בשביל להצליח בבגרויות

5 כישורי למידה שצריך בשביל להצליח בבגרויות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כישורי למידה אינם תכונה נרכשת, אלא תכונה נלמדת. על מנת לפתח מיומנויות למידה, יש לאמן היטב את המוח.

כישורים אלו, יסייעו לכם בלמידה לבחינות הבגרות, ובלימודים אקדמאים. אילו יכולות נדרשות?

1.      כישורים קוגניטיביים- כישורי למידה אלו קשורים לקליטת החומר הנלמד: תפיסה של החומר הנלמד, זכירת החומר הנלמד. כישורים אלו, הינם כישורים הנדרשים לכל סוגי בחינות הבגרות. ישנם דרכים וטכניקות לפתח את היכולות הקוגניטיביות. חלק מדרכים אלו, הם: עבודה לפי שיטת פויירשטיין, אימון מוחי, נוירופידבק, ועוד.

2.      כישורים שפתיים- בקבוצת מיומנויות למידה אלו, נכללת היכולת להשתמש בצורה נכונה באוצר מילים. יכולות למידה אלו, חשובות מאוד כאשר לומדים לבגרויות במקצועות לשון והבעה. על מנת לפתח מיומנות למידה זו, מומלץ לקרוא כבר מגיל צעיר. מומלץ גם לשחק עם הילד במשחקי שפה, על מנת להעשיר לילד את אוצר המילים. כישורי למידה אלו, מסייעים לילד לקלוט שפות חדשות, ונחוצים על מנת שהילד יוכל ללמוד בהצלחה את השפה האנגלית.

3.      כישורים בתחום האוריינות- בתחום זה, נכללת היכולת ללמוד מתוך גרפים, או מתוך המחשות וויזואליות. כישורי למידה בתחומי האוריינות, יסייעו רבות לתלמידי מגמות גרפיקה ואומנות לעבור את בחינת הבגרות. הדרך הכי טובה לפתח מיומנות למידה זו, היא כאשר הילד מתנסה בלמידה מתוך המחשות כבר מגיל צעיר. לכן, משרד החינוך הנחה את הגננות להשתמש בהמחשות ואביזרי למידה כבר מהגיל הרך.

4.      יכולת חשיבה מפותחת- יכולת לחשוב ולעבד את החומר הנלמד. יכולת זו מסייעת מאוד להבין את תחום הלימודים הריאליים, הדורשת חשיבה מפותחת.  כישורים אלו, חיוניים לבגרויות במתמטיקה, פיזיקה ומחשבים. מיומנות למידה זו דורשת תרגול רב. לכן, מומלץ כבר מגיל צעיר לשחק עם הילד במשחקי חשיבה. משחקי החשיבה הסיניים, מתאימים לכך ביותר.

5.      תפקודים ניהוליים- יכולות הנותנות לאדם שליטה על התפקוד הלימודי. תפקודים אלו, מקנים לנער את היכולת לתכנן את צעדיו. למשל: לתכנן את הזמן של הבחינה, וכמה זמן הוא מקדיש לכל שאלה. תחום זה של כישורים, לקוי אצל נערים עם הפרעות קשב וריכוז. אפשר לזהות קושי בחום זה כבר מגיל צעיר. לכן, כאשר ילד לוקה בתחום זה, קרוב לוודאי שיהיה לילד בעיה בוויסות חושי. לכן, יהיה צורך לעבוד עם הילד במכוני ריפוי בעיסוק ופיזיותרפיה, על מנת לפתח במוחו של הילד כישורים חשובים אלו.

לסיכום:
יש לפתח כל אחד מהסוגים של כישורי למידה. תלמיד אשר לו כישורי הלמידה הנדרשים, יוכל ללמוד בכוחות עצמו, ולעבור בהצלחה את בחינות הבגרות.