×
חוגי
 יצירה ואומנות, קורסי
 יצירה ואומנות, שיעורי
 יצירה ואומנות, פעילויות יצירה ואומנות -  פיסול - 5 טכניקות מיוחדות של פיסול

5 טכניקות מיוחדות של פיסול

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מאת: חוג חוג- פורטל החוגים של ישראל

תחום הפיסול, הוא תחום יצירה בו האמן יכול ליצור תנועה והבעה, ולהביע רגשות של היצירה. אפשר לפסל מחומרים שונים. כאשר אמן רוצה ליצור פסל מרגש, עליו להחליט קודם, מה הסיפור של הפסל. מה הפסל רוצה לספר, ולהביע?

1.      הבעת פנים: אחת מטכניקות הפיסול שיוצרות את ההבדל בין פסל מקצועי המעורר רגש, לבין פסל פשוט, הוא הבעת הפנים. ישנם סוגים שונים של הבעות פנים, אותן יכול האמן ליצור: עצב, תדהמה, שמחה, פחד. אמן מקצועי, מפסל לדמות הבעות פנים חזקות. אולם, הבעת פנים אינה מספיקה. חשוב לתת לפסל גם הבעה בתנועה.

2.      הבעה בתנועה: טכניקה נוספת, בה האמן רוצה להביע סיפור, הוא שימוש בתנועה. פסל מקצועי, הוא פסל בה הדמות נמצאת בתנועה. באיזה תנועה לבחור? התנועה תהיה לפי הסיפור שרוצים להביע. התנועות הנפוצות, הן תנועות ידיים, או תנועת כיפוף של הגוף. דרך התנועה, ניתן לזהות את הסיפור של הפסל.

3.      שימוש בתווי פנים: כאשר רוצים לתת לפסל מראה אנושי, חשוב מאוד ליצור לפסל תווי פנים. בין אם מפסלים חיה, ובין אם מפסלים אדם, חשוב לשמור על צורת פנים של האובייקט אותו אנו מפסלים. חשוב גם ליצור צורת עיניים מדויקת, שפתיים עם הבעה וגבות. מומלץ לפסל את הגבות באופן שהגבות יהיו בזווית מסוימת המראה הבעה.

4.      צבע: אמנם, אין צורך להיצמד לצבע המקורי של האובייקט, אבל, כאשר צובעים פסל, חשוב לשמור על גוון אחיד. לצבע הפסל, יש משמעות לסיפור שרוצים להביע בפסל. הצבעים הנפוצים לפסלים, הם: שחור, נחושת, אפור, ברונזה. לפעמים, יהיו פסלים בצבעי לבן. כאשר חומר הפיסול הוא עיסת נייר, הצבעים יהיו צבעים שמחים יותר, כמו: צהוב, תכלת, כתום, ורוד, תכלת, ועוד. באמצעות טכניקות הצביעה, ניתן ליצור משחקי אור וצל.

5.      משחקי אור וצל: אם רוצים להוסיף רגש לפסל דרך הצבע, מומלץ בעת הצביעה לשמור על אור וצל. למיקום האור והצל בפסל, ישנה משמעות. מומלץ שצביעת הצל, תהיה דומה לדרך בה הצל נמצא במציאות. כאשר רוצים ליצור אפקט של הדגשה, מומלץ לתת צביעה שנותנת אור.  כדאי גם ליצור ניגודיות בין צל כהה, לבין אזור אור בהיר במיוחד.

לסיכום:
יצירת הפסל, היא יצירת סיפור דומם. לצורך הסיפור, אנו בוחרים סיפור על דמות. אנו מחליטים מה הדמות רוצה להביע, מה היא מרגישה, ומה היא עושה.
לפי הסיפור מפסלים תנועה לדמות והבעת פנים, ומבט עיניים מתאים. בשלב הבא בוחרים צבע מתאים לרגש, ומדגישים את הסיפור במשחקי אור וצל.