×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  ספריות - 5 טיפוסים שונים שמגיעים אל ספריות

5 טיפוסים שונים שמגיעים אל ספריות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

למרות שאנו חיים בעידן דיגיטלי, בו ניתן לקרוא ספרים דרך האינטרנט, עדיין הספריות לא נעלמו.
ההיפך הוא הנכון: כל שנה ושנה מוקמות ספריות רבות ברחבי הארץ. אל הספריות באים מכל הגילאים: ילדים, צעירים, ומבוגרים. רובם באים להשאיל ספרים. אולם, ישנם אנשים שבאים לספרייה כדי לשבת ולקרוא. מי הם?
במאמר זה, נסקור 5 סוגי טיפוסי אופי של אנשים שבאים לשבת ולקרוא:

1.      סטודנטים: חלק ניכר, ממי שיושבים וקוראים בספריות, הם סטודנטים. הסטודנטים מבלים בספריות שעות רבות לצורך ביצוע העבודות והמטלות. לרוב, יהיו אלו הספריות באוניברסיטאות. הסטודנטים מזמינים מהספרנים את הספרים אותם הם זקוקים לצורך עבודתם. במהלך הקריאה, מסכמים הסטודנטים לתוך מחשב נייד את החומר מתוך הספר.

2.      חוקרים: פרופסורים וחוקרים רבים, מבלים במשך שעות רבות בספרייה לצורך מחקר. כל מחקר רציני מורכב מ2 חלקים: החלק העיוני, והמחקר עצמו. על מנת שהמחקר יצליח, יש צורך לתכננו היטב. לכן, לפני הכנת המחקר, לומדים היטב את החומר העיוני על הנושא. חומר זה, הינו בסיס להכנת המחקר, וניתוח התוצאות. חוקר שיושב וקורא ולומד שעות רבות, יצליח יותר במחקר.

3.      אנשים רוצים להעביר את הזמן הפנוי: לא תמיד, הבילוי בספרייה, יהיה לצורך הכנת עבודה או מחקר. לעיתים, המטרה של קוראים, היא פשוט ניצול זמן בו אין להם מה לעשות.  פעמים רבות, יהיו אלו פנסיונרים בעלי זמן פנוי. לפעמים הם יקראו ספרי מחקר והגות, ולפעמים ספר עלילתי. הישיבה בתוך הספרייה, נותנת להם תחושת עונג, והרגשה שניצלו את זמנם בצורה הטובה ביותר.

4.      "תולעי ספרים": למרות שרוב הילדים בארץ מעבירים את זמנם על המחשב, עדיין יש "תולעי ספרים". ילדים רבים אוהבים לשבת ולקרוא. ולכן, ילדים רבים יושבים בספריות, וקוראים ספרים להנאתם. בדרך כלל, יקראו ילדים אלו ספרי עלילה ומתח. לילדים אלו יש אהבה לספר ולמילה הכתובה, ולכן, יעדיפו ילדים אלו לפעמים את הקריאה בספרייה על פני כל עיסוק אחר.

5.      תלמידים צעירים טובים: בתי הספר היסודיים והתיכונים, נותנים מטלות רבות לתלמידים. פעמים רבות, צריכים התלמידים לפתוח אנציקלופדיה ולחפש מידע. לפעמים, תהיה מטלה המתבססת על ספר מסוים. ולכן, על מנת למלא בצורה הטובה ביותר את המטלה, יגיעו התלמידים לספרייה. לרוב, יהיה זה בילוי של שעה בספרייה. התלמידים יבצעו את המטלה, וייעזרו בספרנית. להורים מומלץ לעודד יציאה לספרייה לצורך ביצוע מטלות לימודים. פיתוח כישורי למידה אלו, יסייעו לתלמידים בלימודים אקדמיים בעתיד.

לסיכום:
הקריאה בספרייה, הינה תעסוקה המשותפת לכל הגילאים והמגזרים. ניתן למצוא בספריות ילדים לצד מבוגרים הקוראים ספר להנאתם. גם ילדים וגם סטודנטים, יישבו בספרייה כדי להכין את שיעורי הבית.
תמיד אפשר להיעזר בספרנית, שעוזרת ומכוונת כיצד להצליח במטלות שקיבלו התלמידים, ומייעצת אילו ספרים לקחת.