×
קורסי
 התעמלות ותנועה, חוגי
 התעמלות ותנועה, שיעורי התעמלות ותנועה -  יוגה - 5 דרכים להירגע באמצעות יוגה

5 דרכים להירגע באמצעות יוגה

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

יוגה שונה משאר ענפי ההתעמלות, משום שבשיטת היוגה עובדים על התודעה והמחשבה.
במאמר זה, נתן 5 דרכים בהם ניתן להגיע לשלווה ורוגע באמצעות יוגה.

1.      יוגה על שפת הים: בשביל לבצע תרגילי יוגה על שפת הים, מומלץ לבחור בחוף ים שקט, בו אין רחצה מוכרזת, אלא חול וסלעים. רחש גלי הים, השקט והשלווה, יביאו את הריכוז הדרוש ליוגה. שבו בשקט, עצמו עיניים, ושלבו ידיים. נשמו ונשפו עמוק. דמיינו את עצמכם שטים עם הגלים. עולה גל, אתם עולים איתו. יורד גל, אתם יורדים איתו. הקשיבו לרחש הגלים, ונסו לכוון את הדמיון לפי רחש הגלים.

2.      יוגה לילדים על המיטה: יש חשיבות גדולה לביצוע תרגילי יוגה דווקא בקרב ילדים. ביצוע תרגילי יוגה בקרב ילדים קשה יותר, משום טבעם התוסס של הילדים. אולם באמצעות הנחיה נכונה ותרגול נכון, ניתן ללמד את הילד תכונות כמו רוגע ושליטה. מומלץ לבצע את התרגילים כאשר הילד שוכב על המיטה ומאזין לדיסק. חשוב לרכוש דיסק יוגה לילדים, שבו התרגילים מתאימים לאופי של הילד, והמוזיקה המושמעת מתאימה אהובה על הילד.

3.      סדנאות יוגה: לפעמים רוצים לתרגל יוגה בצורה מקצועית ומודרכת, אך לא רוצים להתמיד בקורס או בחוג. לכן, מומלץ מדי פעם להירשם לסדנאות יוגה. הסדנאות הללו משלבות בין יוגה לבין הטבע, ולכן סדנאות יוגה רבות יערכו בחיק הטבע, עם דגשים לנוף ולסביבה בה נערכת הסדנא. אפשר גם לבצע סדנאות יוגה לילדים.

4.      אלמנטים ביוגה שאפשר לשלב בחיי היום יום: אפשר לשלב בחיי היום יום אלמנטים מתוך תרגילי היוגה. הכנסת אלמנטים אלו יכניסו שלווה ונחת. אפשר לפחות פעם ביום להקפיד על נשימות עמוקות. אפשר גם לפני שהולכים לישון, לשכב על המיטה, לנשום נשימות הרפיה עמוקות, ולבצע תרגילים בדמיון מודרך. חשוב תמיד להקפיד על נשימה נכונה. עוד אלמנט שכדאי ליישם בחיי היום יום הוא החשיבה החיובית. כדאי גם לשים לפעמים במהלך היום מוזיקה רגועה.

5.      יוגה וקבלה: אפשר להגיע לרבדים עמוקים של היוגה, כאשר הולכים למכונים המלמדים יוגה בשילוב עם קבלה ומיסטיקה. ישנם קווי דמיון רבים בין היוגה ובין הקבלה בעבודה על הקשר בין הגוף לבין הנפש. ישנם כמה רמות עבודה של יוגה לפי הקבלה. הרמה הבסיסית ביותר נקראת "התבוננות". בנהלך ההתבוננות, עוצמים עיניים, ומנתחים אדם או אירוע במחשבה לצלילי מוזיקה רגועה. מומלץ לנתח אירוע שהיה קשה עבורנו, או אדם שפגע בנו. במהלך ההתבוננות נושמים עמוק בעצימת עיניים ומרפים את הגוף. במצב זה של הרפיה מנסים למצוא נקודות טובות באדם, או למצוא נקודות אור באירוע שהיה קשה לנו. לרוב, החשיבה שלנו תשתנה לטובה בסיום ההתבוננות.

לסיכום:
תרגילי היוגה יוצרים בקרב המתרגל רוגע ושלווה. אפשר לתרגל יוגה ברמה בסיסית לבד, ואפשר ללכת לסדנא או לקורס מקצועי. מומלץ מדי פעם לבצע יוגה בחיק הטבע. היוגה מתאימה גם למבוגרים וגם לילדים.
חשוב להקפיד בחיי היום יום על אלמנטים מהיוגה שיוצרים רוגע ושלווה.