×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  תנ"ך ויהדות - 5 אתרי סיור ירושלמים ללימוד תנ"ך ויהדות

5 אתרי סיור ירושלמים ללימוד תנ"ך ויהדות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כיצד ניתן ללמוד תנ"ך ויהדות בדרך חווייתית? הדרך הטובה ביותר לכך, היא לא בישיבה עם ספר, אלא בהליכה וסיורים. לימוד תנ"ך, נקלט יותר בדרך לימוד חווייתית. דוגמא לדרך כזו, היא ההליכה והטיול. במאמר זה, נכיר לכם אתרי סיור ירושלמיים, בהם תוכלו לסייר עם התנ"ך.

1.      גן החיות התנכ"י- מדוע נקרא גן החיות בשם זה? משום שמטרתו הראשונית הייתה לרכז בתוכו חיות שהוזכרו בתנ"ך. בגן החיות מרוכזים מאות חיות, ורובן מוזכרות בתנ"ך. בשלטים המסבירים בחיות, ניתן למצוא היכן חיות אלו מוזכרות בתנ"ך. זהו מקום מתאים ביותר ללמוד בצורה חויתית תנ"ך ויהדות. ניתן לסייר בגן החיות עם תנ"ך ביד, ולקרוא במהלך הסיור פסוקים על החיות. אפשר גם ללמוד את סיפורי התנ"ך בהם מוזכרים חיות אלו. ניתן להצטרף לסיורים מודרכים.

2.      הגן הבוטני- בתנ"ך לא מוזכרים רק חיות, אלא גם הרבה צמחים. בגן הבוטני, נשתלו אלפי זני צמחים. רבים מהזנים הללו מוזכרים בתנ"ך. בשלטים השונים ברחבי הגן הבוטני, מצוינים צמחים ופסוקים בהם מוזכרים הצמחים. ניתן לסייר מספר שעות ברחבי הגן, בהם אפשר לעבור בין הצמחים השונים, וללמוד על כל צמח. מומלץ להביא לסיור מגדיר צמחים, ותנ"ך. אפשר לסייר לבד, ואפשר להזמין מדריך טבע מקצועי, שיודע בהדרכה לשלב בין ידע על צמחים לידע על יהדות.

3.      מוזיאון ישראל- דרך טובה ללמוד תנ"ך ויהדות, היא באמצעות אומנות. במוזיאון ישראל, ישנם יצירות אומנות רבות היהדות והתנ"ך. ניתן לסייר במוזיאון, וללמוד דרך היצירות נושאים שונים ביהדות. כל אמן מביע נושאים שונים בצורה שונה. כך הלימוד שייווצר במהלך הסיור, הינו מגוון. במוזיאון ישראל ישנם אוספים של פריטי יודאיקה מתקופות שונות. במהלך השנה, ישנם תערוכות מתחלפות הקשורים לחגי ישראל.

4.      מוזיאון ארצות המקרא- מוזיאון ארצות המקרא, הוקם על מנת להמחיש את החיים בארצות המקרא בתקופת המקרא. סיור במוזיאון, ממחיש בצורה חיה את התנ"ך. במוזיאון, ישנם מוצגים היסטוריים הקשורים לאירועים המסופרים בתנ"ך. דרך המוצגים, ניתן ללמוד את האירועים ההיסטוריים של עם ישראל. במוזיאון  מתקיימים אירועים שונים.

5.      "מי נפתוח"- ניתן להכיר את התנ"ך והיהדות דרך סיורים רגליים בחיק הטבע. אחד מהמקומות בארץ בהם ניתן לסייר ולהרגיש את התנ"ך הוא עמק נפתוח. את הסיור בעמק כדאי להתחיל מהכפר העתיק ליפתא, ולדמיין את עולי הרגל בדרכם לירושלים. אפשר להמשיך משם אל שביל ירושלים, ולהגיע אל נחל שורק. בדרך ניתן ללמוד על תקופת השופטים ושמשון הגיבור. לחילופין, ניתן ללכת עד יער רמות, ולסייר בין הגתות בהן היו טובלים עולי הרגל בדרכם לבית המקדש.

לסיכום:

אפשר ללמוד תנ"ך ויהדות בדרכים מעניינות וחווייתיות. פירטנו 5 אתרים בהם ניתן לטייל וללמוד על יהדות בדרך חווייתית. אתרים אלו נמצאים בירושלים, ומתאימים לכל אחד.