×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  ריקוד אירי - 11 עובדות מפתיעות על ריקודים איריים

11 עובדות מפתיעות על ריקודים איריים

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

האירים ידועים בשל הבירה שלהם, חגיגות השיכרות בחג פטריק הקדוש, וקללות של פיראטים. אבל מלבד הפנינים הללו, תרבותם והפולקלור שלהם הוא אדיר ומגוון וטומן בחובו היסטוריה של עם מיוחד ורבגוני.
אחד היתרונות השל האירים אל מול העולם הוא המחול. הנה כמה מהעובדות המפתיעות מעולם המחול של העם המיוחד הזה:

1.      לריקוד האירי קיימת מסורת עתיקה ועשירה, ובעשורים האחרונים הוא זכה לתחייה ולפופולריות מפתיעה, בזכות המופעים Riverdance וLord of the Dance שהביאו את המחול הייחודי לתודעת העולם כולו באמצע שנות ה-90.

2.      הריקוד השתמר מאות בשנים בצביונו המסורתי במדויק-  על כל רקדן אירי (בכל גיל ובכל מקום בעולם) לדעת ולהכיר את הריקודים המסורתיים על בוריים ולבצעם באופן זהה, על כל הצעדים שלהם, לצלילי מוזיקה אירית מסורתית.

3.      המחול האירי הוא מחול תחרותי - ארגונים עולמיים לריקוד אירי, עורכים בחינות הסמכה למורים ומקיימים תחרויות מקומיות ובינלאומיות לכל שכבות הגיל.

4.       הריקוד האירי מתאפיין במקצב מהיר ובעבודת רגליים עשירה וזריזה.

5.      למחול האירי סגנונות ריקוד שונים - ריקודים בהם יש שתי שורות של רקדנים, כאשר שני בני הזוג פונים זה אל זה; ריקודי קבוצות; ריקודי חרב ועוד.

6.      במהלך המאה ה- 17, שרדה התרבות האירית תחת מעטה של חשאיות, ולכן הריקוד היה נלמד בסתר, מתחת לאפם של הכובשים האנגלים.

7.      במהלך המאות ה- 19 וה- 20, הריקוד נדד למקומות שונים בעולם יחד עם המהגרים האיריים, שרבים מהם מצאו דרכם לארצות-הברית.

8.      בעבר הרחוק הרקדנים הגברים היו מחויבים ללבוש חצאית בתחרויות הריקוד, אך משנות התשעים שונו הכללים, וכעת הגברים בוחרים לרוב להופיע בתחרויות כאשר הם לובשים מכנסיים.

9.       במאה ה- 19, היה נהוג שהרקדניות יופיעו בלבוש כפרי, אך במרוצת השנים הפכו שמלות הריקוד האירי לבעלות עיצוב מורכב וצבעוני יותר, בעוד הקישוטים על גבי בגדיהן הם בהשראת המסורת של האמנות הקלטית.

10.  המחול האירי המתאפיין בריקודים קלי תנועה, אשר מבוצעים בנעל רכה, כמו נעל בלט. לסטפס האירי - בו הרקדן נדרש לעבודה מדויקת ומהירה של הרגליים, נועלים נעל סטפס בעלת כרית ועקב העשויים מעץ ופיברגלס.

11.  בנוסף לנקישות הנשמעות בעת הריקוד מן הרצפה, הרקדנים גם מקישים בעקביהם בזמן קפיצות באוויר.

אם בלבך קיים מקצב זריז וקליל ומוזיקת Lord of the dance מתנגנת בסלונך, אולי הגיע הזמן להצטרף לשורות הריקוד האירי.
אין ספק שמדובר בטכניקה שדורשת מיומנות גבוה, זריזות ושרירי רגליים חזקים במיוחד. הרקדנים נראים כאיילות מפזזות בקלילות ובמהירות על הבמה אך למעשה מדובר בטכניקה קשה למדי, שדורשת אימון ומשמעת וסיבולת לב- ריאה שלא מביישת אצן אולימפי.

ניתן למצוא חוגים ומסגרות שונות גם בישראל ללימוד מחול אירי.