×
 שיעורים פרטיים ושפותקורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  הוראה מתקנת,  הוראה מתקנת - 10 השיטות הטובות ביותר של הוראה מתקנת

10 השיטות הטובות ביותר של הוראה מתקנת

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תלמידים מתקשים רבים, נעזרים בהוראה מתקנת. הטכניקות בהם משתמשים המורים הפרטיים רבים ומגוונים.
במאמר זה, נכיר את עשרת הטכניקות הטובות ביותר:

1.      אבחון אישי- לפני כל התחלה של סדרת שיעורים בהוראה מתקנת, יש צורך לערוך לתלמיד אבחון. מטרת האבחון, היא לקבל תמונת מצב מדויקת על רמת הידע של התלמיד, ועל מהות הבעיה/ לקות הלמידה ממנה סובל התלמיד. לאחר איסוף הנתונים, ניתן לבנות לתלמיד מערך שיעורים.

2.      תרגול חוזר ונשנה- בכל מקצוע בו נותנים שיעורים, יש לתת לתלמיד תרגילים לבית. על התלמיד לתרגל ולתרגל על מנת לקלוט את החומר הנלמד. לפעמים, מטרת שיעורי ההוראה המתקנת, היא להקנות לתלמיד אסטרטגיות למידה. גם במהלך שיעורים אלו, יש לתת לתלמיד לתרגל היטב את אסטרטגיות הלמידה, על מנת שיוכל ליישמם במהלך לימודיו בבית הספר.

3.      לימוד דרך מסך טאבלט ותוכנות מיוחדות- ההתפתחות הטכנולוגית, מביאה עמה עזרי למידה חדשים בתחום ההוראה המתקנת. ישנם לקויות למידה, שדרך ההוראה המתקנת הטובה ביותר, היא להציג את החומר הלימודי הנלמד על גבי טאבלט. אפשר לשלב בטאבלט תוכנות לימוד מיוחדות. לימוד דרך מסך, טוב ביותר להוראת הקריאה לילדים הסובלים מדיסלקציה, והוראת חשבון לילדים הסובלים מדיסקלקוליה.

4.      שיטת פוירשטיין- שיטה של הוראה מתקנת זו פותחה ע"י פרופסור ראובן פויירשטיין ז"ל. השיטה מעודדת את התלמיד ללמידה עצמית.

5.      דפי עבודה- לאורך השנים, השתמשו המורים הפרטיים בדפי עבודה לתלמיד. במהלך העבודה על הדף, התלמיד הינו מתרגל פעיל. ישנם רמות שונות של דפי עבודה במגוון נושאים.

6.      משחקי למידה- אחת מטכניקות הלמידה הטובות ביותר, היא לימוד דרך משחק. בדרך כלל, תשקיע המורה, ותכין משחק אישי לתלמיד. לעיתים, יהיה זה משחק זיכרון. לפעמים, יהיה זה משחק רביעיות.

7.      אימון מוחי- לפעמים, מטרת שיעורי ההוראה המתקנת, היא לטפל בליקוי הלמידה, ולא רק בפערי הידע שנוצרו כתוצאה מליקוי הלמידה.

8.      המחשות- הדרך הטובה ביותר ללמד תלמיד חומר לימודי, היא באמצעות המחשות ויזואליות. לכן, מורים פרטיים רבים מכינים המחשות לתלמידים. ההמחשות יכולות להיות מספרים גדולים בחשבון, אותיות גדולות, דגמים, ציורים, ורעיונות מקוריים נוספים הממחישים לתלמיד את החומר הנלמד.

9.      שילוב תרגילים במיקוד ראייה- ישנם מכוני הוראה מתקנת, אשר רוצים לסייע לתלמידים לפתור את שורש הבעיה. פעמים רבות, ליקוי הלמידה משלב גם התפזרות הראייה. לכן, תרגול של מיקוד הראייה יסייע בפתירת ליקוי הלמידה. לכן, מכונים אלו יתרגלו שוב ושוב עם התלמיד את תנוחות העיניים הדרושות עבור מיקוד ראייה.

10.  שילוב מוזיקה- מוזיקה, יכולה לשמש ככלי לימודי חזק. ניתן להשתמש במוזיקה עבור למידה ב-2 דרכים: דרך אחת, היא השמעת שיר לימודי- שיר שמילותיו מלמדות את החומר הנלמד. הדרך השנייה, היא להשתמש במוזיקה ככלי רגשי. לפעמים, כאשר משמיעים לתלמיד מוזיקה מסוימת, או כאשר נותנים לתלמיד תלמידים במוזיקה, נוצרת אצל התלמיד פתיחות רגשית. פתיחות זו, מסייעת לתלמיד להתגבר על בעיותיו או המגבלות הלימודיות, ולהצליח לקלוט את החומר. דרך העיסוק בעולם המוזיקה, התלמיד מקבל יותר כח רצון לתרגל את הטכניקות הנדרשות  עבור התגברות על בעיה לימודית.

לסיכום:
ישנם יותר מ-10 טכניקות להוראה מתקנת. חשוב מאוד לאבחן את התלמיד, ולבנות עבורו תכנית מתאימה.
חשוב שהטכניקות הנבחרות יתאימו להעדפות ולאופי של התלמיד.