×
חוגי
 ספורט, קורסי
 ספורט, פעילויות
 ספורט, לימודי
 ספורט, שיעורי ספורט -  שחייה טיפולית - שחיה טיפולית - כוחם של המים

שחיה טיפולית - כוחם של המים

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

שחיה טיפולית, הנקראת גם הידרותרפיה, הינה שיטת טיפול בפיזיותרפיה המתקיימת במים, וליתר דיוק בבריכה ייעודית שנבנתה למטרת הטיפול. שיטה זו משתמשת ומנצלת את תכונותיהם של המים- בין היתר בצפיפות, בציפה ובטמפרטורה שלהם, על מנת לטפל בבעיות רגשיות, לקויות שונות, בעיות מוטוריות ובעיות פיזיולוגיות.
תכונותיהם הפיזיות של המים, והעובדה שאדם הכנס אליהם מאבד שני שליש ממשקלו ובכך הופך את הטיפול בו לקל ויעיל יותר הם שהופכים את המים לקרקע פורייה לשיקום, חיזוק ושיפור הגוף והנפש.

המטופלים בשיטת טיפול זאת נחלקים למספר קבוצות:

- ילדי חינוך מיוחד הסובלים למשל מאוטיזם, פיגור והפרעות קשב וריכוז.

- אנשים הסובלים מבעיות נוירולוגיות, דוגמת ניוון שרירים, אירוע מוחי או פרקינסון.

- אנשים הסובלים מבעיות אורתופדיות, כגון שברים וכאבי שרירים.

- אנשים הסובלים מכאבים כרוניים מופשטים, דוגמת מחלות פרקים.

במהלך השחייה הטיפולית, ותוך כדי לימוד ושיפור יכולות השחייה של המטופל, נעשה שימוש בכוחם של המים, בזרמים ובמערבולות  מלאכותיות, כמו גם בתרגילים, משחקים וחיזוקים שונים אשר הופכים אותה לחוויה חיובית מעצימה ושיקומית.

בריכות השחייה הטיפוליות הינן בעלות גובה, מידות וטמפרטורת מים מסוימת, כאשר כל אלה מתוכננים באופן המכוון למקסם את התוצאות ולהפוך את הטיפול ליעיל ביותר. מטרת הטיפול בפן הפיזי היא להפחית כאב קיים, לעצור הידרדרות במצב ולחזק את מערכת השרירים של המטופל.
המצאות במים בנוכחות מטפל מוסמך מביאות לשחרור ושיפור תנועה בקרב המטופל, ולחיזוק מערכת שיווי המשקל והיציבה. בנוסף לפן הפיזי, מטפלת ההידרותרפיה גם בפן הנפשי, מגבירה את תחושת המסוגלות והביטחון העצמי של המטופל ומקנה לו מיומנויות חברתיות ותקשורתיות אשר באות לידי ביטוי גם אחרי שהוא יוצא מהבריכה.