×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  צ

צ'לו - הכלי המושלם לביטוי הרגש

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

צֵ'לוֹ, או בשמו הלא פופלארי אך הקסום ביותר - הבטנונית, הוא כלי נגינה ממשפחת כלי הקשת, שמנגן לרוב את תפקיד הבס. הוא יכול להופיע ברביעיית כלי קשת, בתזמורות מסוגים שונים וכן ככלי סולו. הצ'לו הגיע מצפון איטליה במהלך המאה ה־17 והוא פותח כווריאציה לכינור הבס שהומצא באותה מאה.

 לצ'לו ארבעה מיתרים וייחודו של הצ'לו הוא המנעד הרחב שלו. הצ'לו יכול להפיק צלילים עמוקים ונמוכים ולהגיע לצלילים דקים וגבוהים. המיתרים המפיקים צלילים נמוכים יותר עבים מהמיתרים המפיקים את הצלילים הגבוהים. המיתרים בצ'לו קשים יחסית לכינור, וצריך ללחוץ עליהם בחוזקה כדי להפיק צליל אחיד ומדויק. ניתן לזהות נגן צ'לו לפי מידת קושי כריות האצבע שלו.  הגודל והמשקל של הצ'לו לא מאפשרים לנגן להניח אותו על הכתף בדומה לכינור, ולכן,מנגנים עליו כשהוא מונח על הרצפה, נעוץ בעזרת פין מתכן ארוך אשר יוצא מגוף הכלי, בעוד הנגן יושב מאחוריו כשהכלי בין ברכיו והוא חובק אותו.

הצ'לו נחשב לכלי חושני ביותר. צליליו קסומים, מהדהדים ומרגשים אותנו. אופי החזקתו מזכיר לנו חיבוק ואינטימיות וצורתו כצורת אישה. כשצ'לו לוקח סולו לא ניתן להישאר אדישים לקסמו. הוא כלי שמעורר בנו את התחושות האנושיות העמוקות ביותר, מתחושות אהבה ועד עצב וכאב עמוקים, שכן ביכולתו לנגן לנו על מיתרי הלב מבלי שנוכל להתנגד לכך.

צ'לו הוא עסק יקר. אחזקתו שולית, כבכל כלי אחר, בו קיימת הוצאה בסיסית של שעווה לפילוש שיערות הקשת, והחלפת מיתרים לא תכופה. אבל מחירות של הכלי הוא גבוה, במיוחד אם מדובר בכלי איכותי. מחירו מתחיל בכמה אלפי שקלים וקיימות אפשרויות רבות לרכישה בשל הפופולאריות שלו.

מי שמעוניין להתחיל ללמוד נגינה בצ'לו יכול לעשות זאת בכל גיל, אם כי מומלץ להתחיל בגילאים המוקדמים ביותר, אפילו בגיל 5. זהו כלי שקשה לשלוט בו ביד רמה ונדרש אימון רב והשקעה יומיומית בת כמה שעות אם רוצים להגיע לרמת נגינה מספקת וקצב התקדמות סביר.

תלמידי צ'לו חדשים אינם נדרשים לקנות כלי נגינה כבר בהתחלה, אלא לשכור כלי לכמה חודשים, בטרם מתחייבים להוצאה בת אלפי שקלים. ניתן לשכור צ'לו בחנויות כלי הנגינה ובמרכזים להוראת נגינה כגון קונסרבטוריונים ומרכזי מוזיקה עירוניים.