×
חוגי
 אומנויות הבמה, לימודי
 אומנויות הבמה, שיעורי אומנויות הבמה -  פנטומימה - פנטומימה - אמנות על-זמנית

פנטומימה - אמנות על-זמנית

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

פנטומימה היא אמנות בימתית ותנועתית ללא מילים. התנועה היא הדרך בלעדית להעברת המסר אותו מעוניין המציג להעביר. כבכל סוג אמנות אחר, הפנטומימה היא אמצעי לביטוי עצמי, להמחשה מחשבתית ורגשית ולכן מדובר בכלי להצגת תפיסת העולם של האמן.
פנטומימה היא צורת תקשורת בה התנועה הפיזית היא זו המעבירה מחשבה ולכן היא נחשבת לכה טהורה. קיימת משמעות לכל מחווה ותנועה והקהל מבין את המחוות הללו ללא הסבר או תרגום. חכמת הפנטומימה היא שהיא מעבר לזמן, למילים או לשפה - שכן זו שפה מובנת בכל מקום שמקורה באינטואיציה ובחוויה האנושית הכוללת.

כמו בכל צורת אמנות אחרת, גם בפרקטיקת הפנטומימה קיימות אסכולות ושמות קוד ברורים לכל מי שלומד אותה או עוסק בה על מנת להגיע לביטוי מלא ושווה אשר עומד בסטנדרטים המוכרים ולא ישאיר אף צופה מעורפל ומבולבל.

לצד התנועות המוכרות והקלאסיות שנמנה בהמשך יש מקום לאלתור חופשי באמנות זו ולכן הדיוק ואימון חשובים כדי שגם במצב של אלתור יוכל הפנטומימאי להעביר את תחושותיו ומחשבותיו באופן ברור על ידי תנועות שלא ישתמעו לשני פנים.

לבטח זכיתם לראות לא אחת בעבר כמה מהתנועות המוכרות בפנטומימה, ביניהן יצירת קיר בלתי נראה על ידי כפות ידיים פרושות. הפנטומימאי ינסה לעבור בקיר זה וייתקע בו או ינסה לדחוף אותו. או את תמרון הקופסה בו המציג כלוא בתוך קופסה, חדרון או תא טלפון - וכך למעשה מדובר בטכניקה מורחבת של הקיר.
לעתים מתווספות חבטות על ידי אגרוף לכיוון הקיר הבלתי נראה ובו זמנית רקיעות בעזרת הרגל על הרצפה ליצירת צליל. טכניקות נוספות שוודאי ראיתם מונות הליכה על חבל מתוח בלתי נראה  תוך שמירה על שיווי משקל על ידי מוט דמיוני או משיכת חבל - לבד או בקבוצה.

את רזי הפנטומימה ניתן ללמוד כחלק מלימודי משחק ואימפרוביזציה בקורסים שונים ברחבי הארץ. מדובר באמנות הולכת ונכחדת ששווה לשמר.