×
 שיעורים פרטיים ושפות -  מתמטיקה - על שיעורי מתמטיקה

על שיעורי מתמטיקה

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

הגם אתם שומעים את השקט המותח המשתרר כל פעם שהמילה 'מתמטיקה' נזרקת לחלל כל חדר?
או לכל הפחות חלק לא קטן מכם יסכים על כך? המתמטיקה הנכספת. אם כל התחום המדעי הנכבד. התרגום המתמטי כמעט לכל תמונה שנראה מול עינינו קיים כצורת חשיבה, כדרך חיים, אצל כל אחד ואחת מאיתנו. לעתים מודעת והכרתית ולעתים לא.

שיעורי מתמטיקה אף פעם לא היו ואינם יכולים להיות משעממים. אלא מאתגרים, מעניינים ומביאים סיפוק עצמי. ככל שפתרנו נכון את השאלה, המשוואה, השרטוט, זכרנו את החוקים, את הדרך, את הגיאומטריה, אלגברה, הסטטיסטיקה, טריגו, דיפרנציאלי, אנליטית, ההסתברות, ושאר הנושאים העיקריים המחברים את המילה מתמטיקה ומלמדים אותנו את שפתם ופתרונותיהם לפי תבניות, הרכבים, נוסחאות ודפוסים מתמטיים דומים שחוזרים על עצמם בדרכי פעולה זהות בחתירה לפתרונן.

המתמטיקה היא תחום מלהיב ומנגיש לנו יכולות לפתח צורות חשיבה מתמטיות המתאפיינות בדרך זהה
המובילה אל הפתרון מאחורי הצירופים, המצבים, או המשפטים המתמטיים השונים אשר נרצה לזהות, לפתור
ולשייך לנושא הרלוונטי בעולם המתמטיקה ובעולמנו. להבין את מטרתם המתמטית של דפוסים חוזרים באמצעות השיטתיות מתוך אמונה שיש להם תכלית בהתאם לזהותם.

המתמטיקה מאמנת אותנו לחשוב בדפוסים מתוקף היותה תחום מפתח החוקר תופעה זו ובעל חשיבות עליונה. הן בעולם הפיזיקה, המחשבים והמדעי בכלל. מכאן שהחשיבה המתמטית, ככל שתיטמע בנו, כך היא תפתח יכולותינו המדעיות כדפוס חוזר ואלה תמיד תהינה מבורכות ונחוצות בעולמנו.

כן, כן, אמנם היא רק מקצוע 'נוסף' במערכת השעות שלנו כתלמידים, אך חשיבותה רבה לאופן שבו נראה אנו את עצמנו ולאופן שבו אחרים כגון מורים, מרצים ואנשי חינוך ולמידה יראו אותנו ברוב מהלך חיינו. היא תעיד לרוב על טיב הצלחתנו כתלמידים וכסטודנטים, כשם שהיא מעידה על יכולותינו להכיר ולסגל לעצמנו רמת חשיבה בסיסית מהגבוהות והפורות ביותר שניתן.

אין זה קל להצטיין בכל נושאי המתמטיקה הנלמדים, אך אפשרי ומספק לאין שיעור. מכאן הדרך אל ההצלחה בכל מקצוע או קריירה מדעית שתחפצו בה, בהווה ובעתיד, סלולה, מחבקת ומחזקת. אך כזו היא, תובענית, מאמצת ומפתחת דרכי חשיבה. החל מתחילת הדרך, בה למדנו חשבון, חיבור וחיסור, לוח הכפל, דרך הלימודים בחטיבת הביניים ובתיכון של הנושאים השונים והמורכבים יותר מהם בנויה המתמטיקה כולה ועד ללימודים אקדמאיים ברפואה, פיזיקה, מדעי הטכנולוגיה, הנדסה, היי טק ומחשבים. המתמטיקה היא על זמנית ועל תחומית ומכאן מעמדה הרם והרצון להצליח בלימודי המתמטיקה. 

כיצד היה נראה עולמנו גם בשנה מתקדמת כ 2017, ללא ההצלחות האישיות והכוללניות בתחומי המדע? כיצד הייתה נראית הרפואה? בריאותנו?!
התשובה בהחלט מתחילה ומסתיימת עוד במורד השנים, בגיל הנעורים, בהצלחה בחשבון ואז במתמטיקה ובהנדסה. הדרך שבה המדע פונה אלינו ומספר לנו את שפתו הבינלאומית והמבריקה.