×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  עזרה ראשונה - על חשיבותה הקריטית של עזרה ראשונה

על חשיבותה הקריטית של עזרה ראשונה

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

כמה פעמים שמענו על אירועים בהם ניצלו נפגעים תודות למגישי העזרה הראשונה?
וכמה פעמים לצערנו נודע לנו על מקרים בהם כשהגיעה ניידת האמבולנס, היה זה מאוחר מדי, בשל היעדר סיוע מקדים?..

אנו עשויים לחלוף על פני מידע זה ולהמשיך הלאה, אולם המודעות לחשיבותה של עזרה ראשונה עלתה בשנים האחרונות במידה כזאת שלא ניתן להתעלם מקיומה הקריטי.
יותר ויותר אזרחים מכל שכבות האוכלוסייה חשים בצורך המתעורר של ידע זה ושל משקלו בחיי היומיום.

מהותה של העזרה הראשונה היא הגשת סיוע חירום רפואי בסיסי ומציל חיים בדקות הראשונות של הפגיעה עד להגעת הצוות הרפואי (תוך רבע שעה).
אין צורך להכביר מילים על כך שפעולת סיוע, אף שמבוצעת לעתים באמצעים פשוטים ומאולתרים שנלמדו בקורס עזרה ראשונה בסיסי – אך נעשית בעיתוי הנכון וברגע הנכון - ערכה לא יסולא בפז.

קורסי עזרה ראשונה נלמדים ברחבי הארץ, ברמות מגוונות ולאוכלוסיות יעד כלליות וייעודיות, כגון קורס למצילים, למדריכי ספורט, להורים ועוד.

מה לומדים?
הקורס מורכב מלמידה עיונית ומעשית, ויכול להימשך כ-4 שעות בקורס בסיסי למתחילים עד 88 שעות בקורס מקיף. מרבית הקורסים הם בהיקף של 22-44 שעות לימוד. ככל שהקורס יותר ארוך ומעמיק, נלמדים תכנים נוספים. לצד אנטומיה ופיזיולוגיה, נרכש ידע מעשי על טיפול בסוגי פגיעה שונים, פשוטים ומורכבים, כגון טיפול באבדן הכרה לסוגיו, הנשמה, חבישות, טיפול באירועי לב ומוח ועוד.
במהלך הקורס החווייתי מבוצעים תרגולי טיפול והחייאה על בובות הדגמה וכן בין חברי הקורס. באופן טבעי, נוצר קשר והווי מיוחד בין התלמידים הבאים אמנם מרקעים שונים, אך המשותף ביניהם הוא הצלת חיים.

בסיום הקורס מתבצע מבחן עיוני ומבחן מעשי ותוענק תעודת הסמכה לעוברים אותם בהצלחה.

על פי תקנות ממשלתיות, על כל בעל תעודה המבקש להמשיך לעסוק בהצלה, לעבור אחת לשנתיים קורס ריענון בהחייאה ועזרה ראשונה, ובכך לחדש את זכותו במתן טיפול חירום רפואי ובהצלת עוד נפש בישראל.