×
על הקשר בין משחק ברידג

על הקשר בין משחק ברידג' לפיתוח ושימור הזיכרון

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

ברידג' הוא משחק קלפים מבוסס לקיחות, משחק חשיבה וענף ספורט לא אולימפי. במשחק משתתפים ארבעה שחקנים, המחולקים לשני זוגות יריבים. השחקנים היושבים בכיוונים צפון-דרום, הם זוג המשחק נגד השחקנים היושבים בכיוונים מזרח-מערב. כל שחקן מקבל 13 קלפים.
המשחק מורכב משני חלקים עיקריים: הכרזה וביצוע.

        שלב ההכרזה- אחד הזוגות זוכה בחוזה, בו הוא מתחייב לקחת מספר לקיחות (בין 7 ל-13), כדי לזכות בנקודות שמוענקות בגין עמידה בחוזה.

        שלב הביצוע (המשחק) - כל זוג מנסה לזכות במספר לקיחות מקסימלי, כאשר הזוג שזכה בחוזה מנסה לזכות במספר הלקיחות אליו התחייב או יותר. ומנגד היריב, מנסה להכשיל את ביצוע החוזה, באמצעות זכייה במספר לקיחות, שיותיר לזוג האחר מספר לקיחות קטן מזה שהתחייב לקחת.

מטרת המשחק: מטרת המשחק היא לזכות בכמה שיותר לקיחות.

על מנת להבין את עומק המשחק וסוד קסמו, יש ללמוד אותו באופן מסודר. מחקרים רבים נעשו ברחבי העולם אשר עסקו בקשר בין משחק ברידג’ וזיכרון. הספרות מראה כי למבוגרים שנוהגים לשחק ברידג’, בהשוואה לאלה שלא, יש הגיון טוב יותר ויכולות זיכרון חזקות יותר.

המוח מתנהל כמו שריר. אם מתחזק אותו ונפתח אותו הוא ייוותר עמיד וחד. אם נזניח אותו, כך גם היכולות המנטליות שלנו יתדרדרו להן במרוצת השנים. ניתן לתחזק את הקוגניציה (מוח, חשיבה, הכרה) בכמה דברים, ביניהן למידה מתמדת, שאינה בהכרח לימודים אקדמאיים, אלא עיסוק בלמידה מכל סוג שהיא. דרך נוספת היא מציאת תחביב מפתח אשר מחייב אותנו בחשיבה, ולכן משחק ברידג' מהווה אימון מצוין למוחנו ודרך נפלאה לשמור על מוח פעיל.

תוצאות מחקר שפורסם בשנת 2003 ב-New England Journal of Medicine הראו כי פעילות מנטאלית כמו משחקי קלפים, הפחיתו באופן משמעותי את הסיכון לדמנציה, לעומת פעילות גופנית כמו ריקוד והתעמלות, שלא עזרו למנוע את הדמנציה, בקרב 439 מבוגרים בני הגיל השלישי אשר השתתפו בו.

הספרות המחקרית מראה כי מבוגרים אשר נוהגים לשחק ברידג’, בהשוואה לאלה שלא, הם בעלי הגיון בריא יותר ויכולות זיכרון חזקות יותר.

בברידג' קיים היבט אתגרי מובהק אשר ממנו נהנים כל משתתפי המשחק. מוחו של אדם מבוגר אשר אינו מקבל גירוי קבוע ומספק דיו, מתחיל בדרך כלל לפתח דמנציה ואבדן זיכרון  אשר יכולים להוביל למחלת האלצהיימר.

מומחים רבים בתחום המוח והגריאטריה ממליצים על משחק הברידג' מאחר והוא מורכב יותר לעומת משחקים אחרים והוא דורש תכנון, אסטרטגיה והיגיון רב.

כמובן שערך שאין להביט בו כמובן מאליו, הוא הערך החברתי של משחק הברידג' אשר יכול להפיג את בדידותו של כל המשחקים בו ולאפשר לו ליהנות מזמן איכות חברתי. מועדוני ברידג' אינם פונים אך ורק לקהל המבוגר, אלא ניתן ללמוד ולשחק ברידג' בכל גיל. מדובר בחוויה חברתית ומהנה, אשר תכניס מתח ואתגר מנטלי לחייכם, ולכך אין גיל.

ניתן למצוא מועדוני ברידג’ בכל סביבת מגורים, מתנ"סים עירוניים של חוגים וכן בבתי דיור מוגן.