×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  טקסטיל - עיצוב טקסטיל

עיצוב טקסטיל

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אין ספק שכשאנו נתקלים בבד יפיפה המושך את תשומת לבנו, אנחנו מיד רוצים למשש אותו, לחוש בו וכנראה גם להוריד אותו מהקולב וללבוש אותו. אבל תהיתם אי פעם מה הדרך שעבר מאז שהיה חוט ורעיון ועד שהגיע למדפים בחנות? מאחורי כל חולצה מסתתרת היסטוריה שלמה, מאחורי כל פיסת בד, שטיח, וילון, מטפחת - קיים עולם ומלואו, שכולל עיצוב, עובדים, מפעלים, מכונות, אולי תפירה ידנית, אולמות מלאי חוטים בשלל צבעים, הדפסי צבע בשבלונות, אריזה, מעבר ממקום למקום וכו'.

אלו העוסקים בתחום עיצוב הטקסטיל הם אמנים לכל דבר, והם חווים את דרכם הצבעונית בעולם דרך הבד, הטקסטורה והצבע. בדים לא רק מציעים עולמות של זמן, תרבות ומקום, אלא גם מחברים אותנו לחישה של מרקמים. כל סוג של בד מעלה בנו זיכרונות, רגשות, תחושות נוסטלגיה והתרגשות מהמוכר או מהלא מוכר. בעולם קיימים בדים הנסחרים במאות עד אלפי דולרים למטר רבוע - ואלו מגיעים לידי טובי המומחים בתחום אשר תופרים לפי דרישה או חזון לאצולה הגבוהה, לאופנה העלית העולמית, לתצוגות אופנה של המעצבים המובילים ועוד. לכל בד יש סיפור משלו ועם כל פיסת בד תוכלו ליצור עולם חדש.

עיצוב טקסטיל הוא תחום מרתק ללא ספק. הוא מתמקד בתכנון מבנה הבד, על ידי אריגה, סריגה, עבודת תחרה ועוד. התחום מציע גם פיתוח ויצירת דוגמה על גבי הבד (הדפסה, רקמה וכו') ופיתוח מוצרי בדים למגוון רחב של תחומים ושימושים שונים.

התחום משלב בין מלאכת יד מסורתית לעיצוב תעשייתי מתקדם. העוסקים בתחום, עוסקים בפיתוח חומרים חכמים בעזרת טכנולוגיות שונות ומתקדמות. 

בד הוא מצרך בסיסי אשר קשור למצבים שונים ומגוונים בחיי האדם - לידה, בגרות מינית, נישואין ואף מוות - ולכן המראה שלו ותהליך הייצור שלו שונים ומשתנים בהתאם לתרבות.

תחום הטקסטיל לעולם לא נח וממשיך להתפתח גם בימינו. הנדסת טקסטיל לדוגמא, היא תחום המתמקד ביצירת בדים למטרות שימוש או קישוט. מפיקים כיום בדים מן החי, מהצומח ואף מהדומם (בדים סינטטיים). כיום ההתמקדות ביצירת בד היא על מראה אופנתי, נוחות, מודעות סביבתית, מגע וכמובן מחיר.

לימודי עיצוב טקסטיל נשענים על אופנה שנובעת מחברה ותרבות וכמובן עוסקים בפיתוח האפנה של המחר.

ניתן ללמוד לעסוק בבדים בחוג צביעה חווייתית או בקורס עיצוב טקסטיל כחלק מלימודי עיצוב אופנה או עיצוב תעשייתי במוסדות להשכלה גבוהה לתואר, או ללימודי תעודה.

בלימודי טקסטיל התלמידים יזכו להכיר את מגוון מושגי התחום, הכלים, החומרים, הכימיקלים, הצבענים והבדים. הם ילמדו ויתנסו במבחר טכניקות הדפסה ויחוו את תהליכי העבודה השונים. הם יפתחו יכולת לשימוש בהדפסה ככלי לעיצוב ופיתוח הדפסים וילמדו לעבוד עם צבעי פיגמנט ופסטות צבע שונות.