×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  עוד - עוד ועוד - נגינה על עוד

עוד ועוד - נגינה על עוד

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

עוד הוא כלי מיתר קדום העשוי עץ ונפוץ במדינות שונות ברחבי העולם ובעיקר בחצי האי ערב, במזרח התיכון, בצפון אפריקה ובחלקים מדרומה ואף במדינות הבלקן. מקור שם העוד הוא בשפה הערבית, והתרגום המילולי למילה "עוד" הינו "מקל". העוד הוא כלי נגינה קדום ביותר, ומוצאו באזור מסופוטמיה.

על-פי המסורת הפרסית, העוד הומצא על ידי למך, ונוצר על-פי צורת גופתו של בנו המת, אשר נתלתה על עץ.

ניתן למצוא תיעוד היסטורי לגבי השימוש בעוד, אשר היה נפוץ גם במצרים העתיקה.למרבה ההפתעה, העוד הגיע לתרבות המערב דווקא דרך אנדלוסיה.

אם תהיתם לגבי מבנה העוד, דעו כי העוד עשוי כולו מעץ ויש לו תיבת תהודה גדולה בעלתן 1-3 חורי תהודה, צוואר קצר ללא סריגים, וראש כיוון בעל 11 או 12 מפתחות. במקור היה בעל 4 זוגות מיתרים בעלי כיוון זהה לכל זוג ובהמשך נוספו עוד זוג מיתרים ובס או שניים נוספים– בסך הכל 11 או 12.

ניתן לכוון את העוד בשתי דרכים: הכיוון הערבי הנפוץ הוא (מהצליל הגבוה לנמוך) דו, סול, רה, לה, פה,דו. - או לפי הכיוון התורכי שבו המיתרים כולם מכוונים באותו היחס בדיוק רק בקפיצה של טון למעלה רה, לה, מי, סי, סול, רה. את הפריטה על העוד מבצעים בעזרת מפרט ארוך וצר אשר אמנם במקורו היה עשוי נוצת נשר, אך כיום נהוג להכינו מפלסטיק גמיש.

 

כיצד תזהו עוד אם תיתקלו באחד? (מלבד צלילו המזוהה והמוכר)

העוד הינו הוא בעל צוואר ללא סריגים. מבנה זה מאפשר לנגן גמישות רבה על ידי גלישות וויברטו (רטט). הוא גם מאפשר לנגן ביתר קלות גלישות בין רבעי טון שמאפיינות את הסגנון המוזיקלי (לאוזן המערבית זה יישמע כמעט כמו זיוף). לעוד 11 מיתרים! בעוד שעשרה מהם מצוותים יחד כ5 זוגות מיתרים - המיתר האחד עשר, המיתר הנמוך מבין כולם, נותר לבדו.
תיבת הכוונון של העוד נשענת אחורנית החל מצוואר הכלי, מבנה ייחודי למדי! לגופו של העוד יש גב מוטה ודמוי-קערה והוא מזכיר לנו את צורתו של חצי אבטיח. לעוד יש בדרך כלל אחד עד שלושה חורי צליל.

אם אתם מוצאים את עצמכם מתענגים ומתרפקים על צלילי מוזיקה ערבית עתיקה, ייתכן ויש לכם סיפור אהבה עם העוד. זה לא פשוט להשיג שליטה מלאה בכלי ההיסטורי והמיוחד הזה, אבל ההשקעה שווה את המאמץ והאימון!

 

הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו