×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  חליל צד - עובדות מעניינות על חליל הצד

עובדות מעניינות על חליל הצד

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אם תתבקשו לעצום את עיניכם ולדמיין מחול מטורף של מעוף להק ציפורים בשמים בהירים, ככל הנראה שהפסקול שירוץ באוזניכם במקביל יהיה מורכב מצלילו הקסומים של חליל הצד. משהו באווריריות הסאונד, גובה הצליל והעדינות הנדרשת כדיל להפיק ממנו צליל - כל אלו יוצרים בחוויה שלנו צליל של קסם. כזה הוא חליל הצד.

חליל-צד הוא אחד מכלי הנשיפה הפופולאריים והאהובים ביותר ברוב תרבות המערב. נגן חליל הצד נדרש להפעיל את שפתיו בצורה עדינה למדי בזמן הנגינה. למעשה, מלבד הפקת אוויר מהחזה, הגרון וחלל הראש, נדרש נגן חליל הצד גם לעשות שימוש במיתרי הקול שלו, בדומה להפקת צליל בזמן שירה. בגלל מבנה החליל המיוחד והמורכב קיימת אינטראקציה בין קולו של הנגן לבין צליל החליל בזמן הנגינה, לכן ניתן לשמוע מאד בקלות שהחליל מבטא את קולו האישי והפנימי של הנגן, מה שהופך את חליל הצד לכלי כל כך קסום ומיוחד.

בואו נבחין לרגע בין חליל צד לחלילית. החלילית היא כלי פשוט במבנהו ועלות יצורו נמוכה ומשום כך זולה יותר מחליל הצד.חלילי צד עשויים ממתכת יקרה וחלקם הגדול אף מכסף וזהב טהור, דבר המייקר מאוד את ערכם ואת עלות הייצור. טווחי המחירים משתנים בהתאם לחומרים ממנו עשוי החליל ונעים בין 500 ש"ח לעשרות אלפי שקלים. חלי צד טוב בטווח הממוצע יעלה כמה אלפי שקלים.

אם ברצונכם להתנסות בנגינה על חליל צד חשוב להתנסות מעט לפני שתחליטו האם להתחייב ולקנות כלי משלכם. ראשית, עליכם לקבוע שיעור ניסיון עם מורה לחליל צד או לתאם פגישה עם חלילן מקצועי שאתם מכירים. בתי הספר לנגינה ואף מורים פרטיים רבים מחזיקים חלילים פשוטים לניסיון שתוכלו להשתמש בהם בפגישה.
בשלב מאוחר יותר תוכלו לשכור כלי מאחד ממרכזי המוזיקה העירוניים או מחנויות כלי נגינה ייעודיות שמאפשרות השכרת כלי נגינה. הצעדים הראשונים בנגינה בחליל קשים גם בהשוואה לכלים אחרים. מאוד ייתכן שבהתנסות הראשונית שלכם עם הכלי לא תצליחו להפיק ממנו אפילו צליל אחד ובקושי תצליחו להחזיק אותו. אל דאגה, זה לא אומר שלא תגיעו לגדולה בהמשך, זה פשוט עניין של אימון והתמדה, כמו בכל תחום אחר בחיים.

אם תחליטו ללמוד נגינה על חליל צד תצטרכו לפנות לפחות שעה ביום לאימון. תלמדו תיאוריה וקריאת תווים כבכל למידת נגינה על כל כלי אחר. תתרגלו סולמות ותרגישו כיצד בהדרגה אתם מתחילים לשלוט בכלי הקסום שמפיק צלילים סוחפים ומרהיבים, אשר תמיד עושים טוב על הלב.

 

הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו