×
 מטפלים וחוגים טיפוליים -  ריפוי בעיסוק - סימנים שכל הורה צריך להכיר

סימנים שכל הורה צריך להכיר

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ריפוי בעיסוק מטפל במספר תחומים עיקריים:

·         ריפוי בעיסוק עקב קושי מוטורי המתבטא בקושי בשיווי משקל, במוטוריקה עדינה אשר גורמת קושי לכתיבה, ציור, הדבקה וכדומה. במקרים כאלו רואים שלילד יש עיכוב התפתחותי ביחס לנורמה הנהוגה בקרב בני גילו.

·         ריפוי בעיסוק לקשיי התארגנות מתאפיינים בחוסר היכולת של הילד לעמוד בלוחות זמנים, לארגן את התיק לבית הספר להשלים משימה מתחילתה ועד סופה או אפילו לארגן את דף המחברת בצורה טובה.

·         ריפוי בעיסוק עקב חוסר ויסות חושי – שמתבטא בתחושתיות יתר או תחושתיות חסר. ילדים עם תחושתיות יתר יגיבו בצורה קיצונית לתחושה שלילד אחר לא מפריעה. מעין "רכבת הרים" של תחושות שקשה להכיל את כולן.  לכן מגע עם מרקמים שונים למשל משחק בבוץ או בחול יביאו לרתיעה. לפעמים רעש חזק יפריע להם והם עשויים להגיב בתוקפנות על מגע לא צפוי. לילדים עם ויסות תת תחושתיות  ייקח זמן להגיב על תחושות שונות. ילדים אילו לפעמים נראים חולמניים, אדישים ולא מתחברים בקלות עם אחרים. סף הכאב שלהם גבוה, ולכן לא יחושו בכאב באופן מידי.

·         ריפוי בעיסוק כפתרון עקב קושי בתקשורת – מדובר על ילדים עם יכולות חברתיות נמוכות מהמצופה מהם לגילם למשל לשחק עם בני גילם, בעיקר כשמדובר במשחק עם מספר ילדים במקביל (ספורט קובצתי למשל) – במקרה זה יהיה לילד קושי בשיתוף פעולה וקושי להבין סימנים חברתיים לא מילוליים.

בכל מקרה של חשש כדאי ללכת לאבחון מקצועי המותאם לילדים. לאחר האבחון יוכל ההורה ביחד עם הילד לבחור את שיטת הריפוי בעיסוק המתאימה ביותר עבורו.