×
קורסים סדנאות פנאי ותחביבים -  סדנת התפתחות - סדנת התפתחות

סדנת התפתחות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

בשנים האחרונות הולכת וגוברת המודעות לתחום התפתחות הילד. החל מסניפי טיפת חלב אשר דורשים מעקבים התפתחותיים לכל התינוקות על פי דרישת משרד הבריאות, וכלה בסדנאות או הדרכה אישים להתפתחות הילד. בעבר, נדיר היה אם היינו שמים לב לזווית כף רגלו של תינוק בן 3 חודשים, אך כיום אנו יכולים ללמוד מזווית זו הרבה, כגון האם צפויים לו קשיים בהליכה או בישיבה.

יחד עם התפתחות התחום והעלאת המודעות כך גוברת ההפחדה על אימהות צעירות שמוצאות עצמן רצות מרופא לרופא כבר מרגע היוולדו של ילדן כדי לוודא שהכול בסדר. ראשית, אפשר להירגע. ככל הנראה שהכול בסדר, אך גם אם הוא מעט מתעכב - בסופו של דבר הילד יתפתח וידביק את קצב חבריו. אנו כמובן מדברים על התפתחות מוטורית תקינה. יחד עם התפתחות התחום נולד לו קורס קסום בשם "סדנה התפתחותית" אשר נותן לאימהות טריות מקום לשפיות.

בדרך כלל בסדנאות אלה לא ממש "מפתחים" את הילד. לומדים תרגילים לשחרור והקלה בתקופת הגזים, לומדים עיסוי תינוקות אשר יסייע לכן להרגיע אותו בכל עת שקצת סוער כמו לפני ואחרי האמבטיה, תלמדו כמה תרגילים לחיזוק שרירי הגב והזרועות כדי לסייע לו להתהפך במועד הרצוי, משכיבה על הבטן אל הגב, ומשכיבה על הגב אל הבטן.

אך ערכה האמתי של הסדנה ההתפתחותית לתינוקות אינה התרגילים לתינוק, כי אם החברה הנשית והתמיכה שתקבלי בקבוצה. כולן נמצאות במצבך. כולן חוות את אותו מחסור בשעות שינה, את כאבי ההנקה, את טרדות היום והלילה.

בקבוצה תוכלי להניק, לבכות, לאפשר לתינוקך לצעוק מהבלי להתבייש, להירדם אם תרצי. יהיו שם מספיק אימהות שיוכלו להשגיח לך על התינוק כדי שתוכלי לחטוף גם תנומה קלה…

תביאו נשנושים, תבכו אחת לשנייה, תחליפו ותחלקו כעסים על החמות, הבעל, העולם. כן, מדובר בתקופה מאד מאתגרת שכל כולה מוקדשת ליצור קטן שאינו ממש מתקשר ואתן נדרשות לשים את עצמכן בצד ולהיות כל היום והלילה מרוכזות רק בו. זה מתיש. זה מעבר חד שעשוי לטלטל נשים רבות.

מסגרת כמו סדנת התפתחות לתינוקות תיתן גם לכן, האימהות הטריות, את המקום לביטוי הקושי שלכן. ההיסוס. שאילת שאלות. התייעצות. מקום מכיל.

מאחר והתחום כה נרחב, ניתן למצוא סדנאות רבות של התפתחות תינוקות כמעט בכל מקום. ישנן אימהות שהחלו בסדנאות מסוג זה בביתן בחופשת הלידה שלהן והמשיכו לקבל קבוצות גם אחרי שסיימו את חופשת הלידה.

שימו לב שלמרות הרצון הטוב, כדאי מאד לבדוק האם מי שמלמדת בסדנה היא בעלת ההכשרה המתאימה ובעלת ניסיון שכן מדובר בתחום חדש יחסית, ואתן בכל זאת תתרגלו מעט תרגילים עם הקטנצ'יק היקר לכן מכל. קיימים היום שלל קורסים להתפתחות תינוקות שנותנים את הכלים הדרושים לאבחנה ולליווי התפתחותי, לאלו שכן חווים עיכובים. מלווה התפתחותית לא רק תדריך בקורס, אלא תבצע פגישות פרטניות ותסייע לכם באבחון ומעקב אחר התפתחות ילדכם.

לא משנה אם אתם הולכים לסדנת ליווי התפתחותי, בייבי יוגה, או מעקב פרטני להתפתחות תינוקכן -שימו לב שהתרגילים מבוצעים בעדינות והם נראים לכן. אם לא - הפסיקו מיד. כי אימא תמיד צודקת.