×
חוגי
 בריאות רפואה משלימה ועידן חדש, קורסי
 בריאות רפואה משלימה ועידן חדש,  בריאות רפואה משלימה ועידן חדש -  סדנאות צחוק - סדנאות צחוק

סדנאות צחוק

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

ככל שנחייך – נרגיש טוב. ככל שנצחק – נרגיש טוב יותר.
אנו עסוקים כל העת בהרגשתנו. בין אם נבחין בה או לא, בחלקה הרב היא תמיד תוצאה של מעשינו ומחשבותינו. אנו יכולים להציב מולנו את המטרות הגדולות ביותר בחיים, לבקש פתרון לבעיות רציניות בנושאים רציניים, אך בסופו של דבר, במעשים אלה אנו מעוניינים רק בדבר אחד בלבד – להרגיש טוב. להיות שקטים ושלמים עם עצמנו. להימנע מהתלבטויות או הלך רוח שלילי כמו לא יודעים על קיומם.

להיות תמיד חיוביים וחייכנים , לצחוק והרבה יכול בקלות להראות מוגזם או מאולץ, אך כן, זהו בהחלט עונג צרוף הנאה לכל מי שיבחר לראות את החיים דרך שפתיים צוחקות. אולם, נוכל לתעל את רצוננו העז לצחוק עד שהרגשתנו תשתפר על ידי סדנאות צחוק, המאפשרות מפגשי צחוק קבוצתיים, פורקן וניקיון של ממש.

אם נאמין ביכולתו הטבעית של הצחוק לגרום לנו תמיד לאותה תחושת הנאה, אזי נלמד לייחס לו את החשיבות הראויה ונקפיד לתת גם לו את הבמה להשמיע את קולו, לשרת את מטרתו, במינון הנכון, כשיידרש לכך. ממש כשם שפועל מנגנון מדויק ומתוכנת – היודע ומבצע 'אוטומטית' את תפקידו ואינו יכול לטעות.

זה נפלא לצחוק מבדיחות, קומדיות או מצבים 'מצחיקים' אשר תמיד או לפחות בדרך כלל תמיד באים על חשבון מישהו אחר וזה נקרא הומור. לעומת זאת, הצחוק כאמצעי ריפוי והעצמה מתכתב עם פעולת הצחוק עצמה בלבד ולא בסיבה שבגללה עולה הצחוק. פשוט לצחוק מבלי שישנה כמה בדיחה מסוימת מצחיקה, אם בכלל. רק לצחוק, רק כי אנחנו יכולים.

מבחינה מדעית, פעולת הצחוק משחררת אנדרופינים בגופנו המשפרים את מצב הרוח, ועוד נמצא, שהצחוק תורם לירידה בהורמון האדרנלין והקורטיזול, מה שמסייע לחיזוק המערכת החיסונית ומוריד לחץ דם גבוה.
הצחוק ויכולותיו משרתים כיום את עולם הרפואה ואת תחום השיקום הרפואי , את עולם היוגה והמדיטציה ברמות הגבוהות ביותר ולמעשה תמיד היה שחקן ראשי בחיים הפרטיים של כל אחד ואחד מאתנו.

בדרך כלל, בחלוף השנים, נאמץ בזכרוננו הטוב את החוויות אשר צחקנו בהן יותר, את הפעמים בהן זרקו אותנו להתגלגל מצחוק על הספה, על הדשא, על המיטה, או אפילו באוויר, בצחוק מתפרץ. כשמפגש חברתי מתקיים, הוא לא צריך יותר מכמה 'התקפי צחוק' טובים והוא כבר השיג את יעדו ויותר מכך, הוא יותיר אתכם  עם מצברי צחוק מלאים ועם טעם של עוד, רק כי צחקתם.

בסדנאות הצחוק מלמדים ומתרגלים צחוק בקבוצות, בזוגות וביחידים. לעתים מלווה בשינון מנטרות ו/או פעילות גופנית כלשהי על ידי תנועה שחוזרת על עצמה ותורמת להגברת הצחוק או משתלבת עמו. ההנחה הרווחת היא שאיננו צוחקים מספיק בדרך כלל בחיי היומיום. אין זה נדרש  להגזים ולהפוך לכדור צחוק מהלך, אך בהחלט מומלץ וכדאי ללמוד להשתמש בו ככוח ריפוי, אשר כזה הוא ולהפיק ממנו תועלתו.

בין אם "מוכרחים להיות שמח" היא אמונתכם ובין אם פחות, תמיד תפנו לשאול לדעתו של הצחוק.