×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  אקורדיון - נשימתו המתמשכת של האקורדיון

נשימתו המתמשכת של האקורדיון

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אם זכורה לכם נגינתה המופלאה של הגננת שלכם או של הדודה שהייתה נוהגת להתהלך כשהכלי האדיר משתלשל מכתפיה, ככל הנראה עברתם את גילאי ה-30. ילידי שנות ה-80 היו אחרוני האחרונים להכיר את הדור המבוגר יותר שתמיד בסביבתו היה אקורדיון.
האקורדיון מסמל נוסטלגיה, עממיות, משהו עם ניחוח של פעם. ועם זאת, עדיין ניתן למצוא אותו גם בשירים של ימינו, בין אם מופק מאקורדיון אמיתי ובין אם מדובר בדגימה של סאונד אקורדיון או צלילים המופקים מסינתיסייזר או מקלדות שליטה אשר מסוגלות להפיק צלילים אותנטיים למדי ולחקות כלי נגינה רבים. אין ספק שהצלילים שלו עושים לנו משהו והוא כאן כדי להישאר.

את צלילי האקורדיון ניתן לשמוע בימינו בשלל סגנונות המוזיקה, כולל ג'אז, רוק, מוזיקה קלאסית, מוזיקה ארגנטינאית, מוזיקה אתנית לסוגיה, פופ וכמובן במוזיקה הישראלית הישנה והטובה אשר גם כולל את הלהקות הצבאיות, להקות זמר ולהקות ריקודי עם.

האקורדיון שייך למשפחת המפוחים, והצליל שלו מופק מכיווץ ומתיחה של המפוח תוך כדי לחיצה על קלידים וכפתורים. הקלידים יתנו לנו את המלודיה והכפתורים אחראים על רשת סבוכה ומורכבת של אקורדים שעל כל נגן אקורדיון לדעת להפיק. בדרך כלל אלה אשר יבקשו לנגן על אקורדיון בימינו אינם נגנים מתחילים אלא פסנתרנים וקלידנים אשר שולטים ברזי המקלדת ומעוניינים להוסיף לסט הכלים שלהם כלי נוסף אשר מדמה מקלדת והם כבר שולטים בתיאוריה ובחלק מהפרקטיקה שלו.

כלי נוסף וקסום לא פחות ממשפחתו של האקורדיון הוא ה "בנדוניאון", אשר דומה לו מאד למרות שדווקא הוא מזוהה יותר מהבחינה ההרמונית ופחות המלודית.  הבנדוניאון הוא כלי עשיר אשר מורכב משתי מערכות נפרדות, כאשר האחת היא כפתורים ואילו השנייה היא מקלדת, וכל אחת מהן נמצאת בעברו השני של המפוח.
ההבדל העיקרי בין השניים הוא שבאקורדיון האקורדיון מגיעים מוכנים בלחיצה על כפתור ובבנדוניאון על הנגן להרכיב את האקורדים כבכל כלי נגינה אחר. הבנדוניאון משמש בעיקר במוזיקת הטנגו הארגנטינאי.