×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  נבל - נבל  - יש דבר כזה בארץ?

נבל - יש דבר כזה בארץ?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

תתפלאו אבל יש. ולא מעט...
הנבל אומנם לא נתפש ככלי פופולרי במיוחד אבל הוא היה שם מאז ומתמיד, וככל הנראה ילווה אותנו לעוד שנים רבות. קשה ומסורבל לתחזק נבל. אבל כיום הולכת ומשתפרת התודעה ואף קיימות חנויות ייעודיות אפילו כאן בישראל, אשר מציעות תחזוקה שותפת, תיקונים, נבלים למכירה והשכרה, מורים וכל דבר נוס, הקשור לכלי הקסום. כשאנו שומעים נבל מתנגן אין אדם אשר יכול להישאר אדיש לקסמי צליליו. כל אזכור לקסם, פיה, כישוף, מכשפה טובה, יער מכושף ועוד - ילווה בסרטים בצלילו של הנבל. הוא הפך לסמלו של הקסם וקשה לנו לחוות תחושה קסומה בלעדיו.

מיתרי הנבל פרושים לאורכו ומתוחים בין צוואר הנבל לבין תיבת התהודה המגבירה את הצלילים. נבל נמנה בין הכלים העתיקים ביותר המוכרים משחר ההיסטוריה. בניית הנבל שונה מכל כלי מיתר אחר, והיא מורכבת ועדינה ודורשת מיומנויות גבוהות מאחר והמיתרים מפעילים לחץ של עד 2 טון על גוף הנבל העשוי עץ דק וחזק. מאפיין זה גורם לכך שבעת הנגינה הנבל מעביר תדרי צליל אשר יש הטוענים כמרפאים.

אחד הדברים המשפיעים ביותר על איכות צלילו של הנבל, על הבהירות שלו ועל ההקרנה שלו הם מיתרי המתכת. קחו בחשבון שמלבד עלות הנבל עצמו, התחזוקה שוטפת כאמור יקרה גם היא.  על כל נבל אשר נמצא בשימוש תדיר ואף מוזז ממקומו לעתים תכופות להתחדש בסט מיתרי מתכת חדשים פעם בשנה. סט מיתרי מתכת לנבל 47 מיתרים יעלה קרוב לאלף שקלים בעוד שמיתר בודד יעלה בין 20 ל-150 ש"ח.

טיפול בנבל דורש הקפדה על כיוון של כל מיתרי הנבל באופן תדיר וכן השקעה בהחלפת מיתרים יזומה ולא רק כשמשהו "משתבש". 

מלבד הנבל עצמו קיימים אביזרים נלווים שתצטרכו לרכוש, אשר מהווים חלק בלתי נפרד מתחזוקת הכלי המיוחד הזה. ביניהם נמצא את השפיץ פלאייר (לכיוון המיתרים), פיקאפ לנבל, מפתח כיוון, מברגים מסוגים שונים וקאטר. נשמע שאתם עומדים לצאת למשימה טכנית מאד, אך אל דאגה, תוכלו ללמוד לגבי אחזקת הכלי השוטפת במהרה ולצאת למסע קסום של צלילים מרפאים!


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו