×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  מוסיקה לגיל הרך - מתי להתחיל להשמיע לילד/ה מוזיקה?

מתי להתחיל להשמיע לילד/ה מוזיקה?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

אם תשאלו כל מבין דבר, תקבלו תשובה זהה - עוד מהבטן. מהרגע שמתפתחות לעובר האוזניים, ואם תשאלו אותי אז אפילו לפני (כי רטט הוא מרגיש עוד הרבה לפני, ורטט זה קצב). מוזיקה היא חלק בלתי נפרד מחיי האדם. האנושות החלה את דרכה התקשורתית והחברתית באמצעות צלילים שהפכו לשירים ובסופם לשפה. הניגון והשירה היו ראשונים. אנחנו מתקשרים דרכם ומעבירים רגשות דרכם, אינטונציות וכוונה ברורה.

הדוגמה הטובה והמוכרת ביותר למוזיקה לגיל הרך, היא האזנה ליצירה של אנטוניו ויולדי - ארבע העונות. לא צריך להיות מבין גדול (או קטן) במוזיקה כדי להבין איזו עונה מתנגנת בכל רגע. כשהוא משמיע את החורף המוזיקה נעשית קודרת, מתעצמת ברמת הווליום והדינאמיקה בנגינה, הצלילים נעשים קודרים ומינוריים, ואפילו ניתן להבחין בכעסו של הרעם ובעוצמת הברק והגשם הניתז על הקרקע. כשמגיע פרק האביב כמעט ואפשר להרגיש בפריחה, ובטוח ניתן לשמוע את הציפורים מצייצות ומשמיעות שירן. וכל זה קורה אך ורק בעזרת כלי נגינה.

אז כל אחד יכול להרגיש במוזיקה. גם אם אינו מבין בה. כך, שהתשובה הברורה היא - השמיעו לילדכם מוזיקה מבטן ומלידה. תנו להם לנשום מוזיקה ואפשרו להם להאזין לה גם באופן אקטיבי ומכוון ולבחור את השירים והסגנון האהובים עליהם וגם בדרך אגב כמוזיקת רקע כאשר אתם מעוניינים להשרות עליהם אווירה מסוימת. מוזיקה יכולה לשנות את מצב רוחנו, להרגיע תינוק בוכה, לשמח אווירה עכורה, לגרום לכולם לקום ולרקוד או להשרות רוגע של לפני השינה ואווירת נמנום.

פיתוח שמיעה מוזיקלית מגיל צעיר יעודד עניין במוזיקה בגילאים מבוגרים יותר. אם ילד ידע מגיל צעיר להבחין בין כלי נגינה, במהירויות, מקצב, מנעד, מרווחים מוזיקליים, להבחין בין צלילים וגוונים ולזהות עליה, ירידה או מהלך הרמוני (כל הדברים האלה טבועים בכל אחד מאיתנו ומושרשים בנו עוד מימי אבות אבותינו בשבט)

הסיכוי שלו לפתח עניין בנגינה על כלי גדול יותר. ילד שלומד לנגן על כלי ולא משנה איזה, יהיה ילד מסופק יותר, מרוכז יותר, בעל יכולת הקשבה ולמידה גבוהים יותר כך שככל הנראה יצליח יותר בלימודיו.

חשוב מאד שלא לדחוף את הילד בטרם יבקש בעצמו ללמוד לנגן. לכל אחד הקצב שלו ולא לכל אחד זה מתאים. ילד ש"יכריחו" אותו ללמוד נגינה, ככל הנראה לא יתחבר מתוקף ההתנגדות הטבעית שלו למעמד, ובכך לא ייהנה מהדרך ויחכה בכל שיעור לסופו. בנוסף, נגינה על כלי (או פיתוח קול) דורשת התמדה ואימון, ילד שלא ישתוקק לנגן על כלי מסוים מעצמו לא יתמיד ולא יתאמן - כך שלא יתפתח כלל בתחום וההורים צפויים לחוש בבזבוז זמן וכמובן - כסף.

חשוב לתת לילד אווירה מוזיקלית בבית, רדיו דולק, טלוויזיה מנגנת על ערוץ המוזיקה, שירה רמה במקלחת וקבלת כל הזיופים בכיף ובשמחה!

 

הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו