×
 קייטנות  -  צהרוניות - מפגש מאוחר

מפגש מאוחר

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

מפגש מאוחר

צהרונים – המסגרת הנבחרת להורה העובד ולתלמיד המרוצה

ישראלי חדש

שעת הצהריים ששימשה בעבר כזמן המפגש המשפחתי חפה וכיום הורים רבים מצויים בעבודה בשעה בה הם אמורים לאסוף את ילדיהם מבתי הספר והגנים, השינויים החברתיים והתמורות בחברה הישראלית גרמו לאורח החיים הישראלי להשתנות מן הקצה אל הקצה והורים רבים נאלצים לפגוש את ילדיהם רק בשעות אחר הצהריים כאשר הם והילידים מותשים.

מציאות אחרת

המציאות של ימי העבודה הארוכים גרמו להורים לחפש סידור לשעות הצהריים מקום מוגן בו הילדים יוכלו לקבל ארוחה חמה ויבלו את זמנם בצורה טובה, אשר לא תגרום להם לחוש מופלים בעת הצהריים כאשר רוב ילדי הקבוצה שבים לבתיהם. ימי העבודה הארוכים המאפיינים בעיקר את ההורים העובדים במשרה מלאה, דורשים הכנה לוגיסטית של תנאי החיים למתכונת המתאימה להם, גם כלו שעבודתם איננה במשרה מלאה נדרשת מהם התאמה של השעות שלהם לשעות החזרה מן הלימודים כאשר לא מעט פעמים הם ייאלצו להתפשר על אפשרות אחרת מאשר לאסוף בעצמם את הילדים.

כך צצו להם פתרונות מגוונים וחדשניים לילדים להורים עובדים בשעת הצהריים, מטפלות השומרות על ילדים במשך שעות ארוכות תמורת תשלום גבוה, משפחתונים המיועדים לילידם מגיל 14 שבועות ועד גן עירוני ראשון וכך גם באו לעולם הצהרונים, צהרוני גן וצהרוני בית הספר. הצהרונים מתקיימים בכל המסגרות הלימודיות כולל מסגרת הלימודים של החינוך המיוחד.

כמעט כמו אימא

הצהרונים הינם פתרון אידיאלי לסידור לילדים לשעות הצהרים, בצהרונים דואגים לאוכל חם ובריא מטעם קייטרינג ייעודי למטרה זו, התפריט מאושר מטעם משרד הבריאות, כך שההורים יכולים להיות רגועים לגבי תזונת ילדיהם בשעות הצהריים. הארוחה מורכבת כראוי משלושת אבות המזון ומתאימה בכמות לילד לפי גילו. בצהרונים מועסקות גננות וסייעות מקצועיות המכונות צהרוניות, הן מקבלות הדרכה והכוונה על מנת שהן תדענה להפעיל את הילדים בצורה בטוחה מגוונת ומהנה.

שעות של הנאה

הצהרונים הינה מסגרת מוכרת מטעם משרד התמ"ת וקיים סבסוד ממשלתי במימון הצהרונים, בהתייחסות ישירה לגובה השכר ושעות העבודה של ההורים.  צהרונים מופעלים בגנים ובבתי הספר, בכל מקום קיימת התאמה בין התכנית של הצהרון לפי הגיל והצרכים המשתנים בקבוצה. כמו שבגנים ניתן לראות הפעלה ברמה בסיסית שליצירות והפעלות מוזיקליות, בבתי הספר קיימת שעה בה מכינים את שעורי הבית ומשננים את החומר הנלמד ויש שעות חוגים, בהם הילדים מעשירים את עצמם בצורה חווייתית בתחומים שונים.

חום, אהבה והבנה

הצהרוניות נבחרות בקפידה והן נמצאות תחת פיקוח. הן משתדלות להיות כיפיות לילידם ולדאוג למלא את מקומה של האימא בשעת הצהריים בחום אהבה והרבה שמחה, האווירה בצהרון הינה אווירה טובה ונעימה, ובין קבוצת הילדים יש חיבור של קבוצה קטנה המבלה שעות של הנאה בשעת הצהריים. ניתן לראות שחלק מהצהרונים מופעלים בימי החופשה במתכונת של יום שלם על מנת לסייע להורים העובדים בימי החופשה, כך הילדים ממשיכים במסגרת מוכרת גם בימי החופשה במהלך שנת הלימודים. כאשר בימי חופשת הקיץ המתפרשת על נפי חודשי יולי אוגוסט, רב הצהרונים אינם פעילים, אך יש כאלה שממשיכים לפעול במסגרת קייטנה.

להיות הורה בכל עת

הורה מסור דואג לסדר את ילדיו בצהרונים עוד טרם התחילה שנת הלימודים, כך הוא פנוי ויכול ביתר קלות לוודא שילדו יימצא בשעות הצהריים של השנה הקרובה במסגרת טובה אשר תקנה לו ביטחון ושלווה גם בשעה שהוא כבר מתגעגע ורוצה לחזור הביתה. צהרון טוב יספק לילד כמעט כל מה שאימא טובה תיתן לילד האהוב בשעת הצהריים.