×
חוגי
 מחול, קורסי
 מחול, שיעורי
 מחול, פעילויות
 מחול, לימודי מחול -  כוריאוגרפיה - מעט על כוראוגרפיה

מעט על כוראוגרפיה

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כוראוגרפיה היא אמנות עדינה של יצירת ריקוד יש מאין. בדיוק כפי שמלחין עמל על הלחן שלו החל מרגע הרעיון שבא לראשו ועד ליצירה המוגמרת, המתוזמרת והמוקלטת או המנוגנת בפני קהל, כך גם הכוראוגרף בעבודתו העדינה.

לכל מופע מחול יש אג'נדה משלו, וזה לא משנה אם מדובר בבלט קלאסי שמתאר סיפור מוכר כמו אגם הברבורים או מפצח האגוזים, או אם מדובר במחול אתני כמו מחול האלה וריקודי בטן מודרניים. בכל אחד מהמקרים קיימת כוראוגרפיה ששומרת על כללי המשחק של אותו הז'אנר ומוסיפה לו טאץ' אישי ואמירה ברורה.

הכוראוגרף דואג לעבוד עם הרקדנים שלו, להעביר ולהסביר להם את המסר, את הכוונה, את כל מה שהגוף שלהם אמור להביע בזמן הריקוד. לכל תנועה יש כוונה ברורה, וזה לא משנה אם מדובר בלהקת רקדנים שאמורים לרקוד יחד בדיוק מושלם אחד עם השני או במופע סולו ובו רקדן אחד או רקדנית אחת, שלעין בלתי מזוינת אמורה להיראות כאילו היא מאלתרת על הבמה. למעשה, הרקדן הוא כלי במשחק הכוראוגרפיה. הרקדן יבטא בדיוק מרשים ככל הניתן את המחזה שקיבל לידיו ולרגליו.

הכוראוגרף למעשה משמש גם כמלחין וגם כמנצח של היצירה, שכן גם לאחר הגותה הוא ילמד את הרקדנים לנוע ולמשול ביד רמה וברגל מורמת בכל התפקידים שלהם ביצירה שלו, וגם ינצח על התוצר המוגמר, כבמאי על סט צילום.

בריקודי פולקלור לדוגמה, הכוראוגרף ידאג להבעיר לקבוצת הרקדנים את מסר ומשמעות המחול, הוא יבחר את המוזיקה, הוא יכניס לפי טעמו האישי אלמנטים שמזוהים עם הז'אנר (לדוגמה בריקוד פלמנקו אפשר להשתמש במניפות, בקסטנייטה או בצעיף הארוג), הוא יחליט על הקומפוזיציה והקונסטרוקציה הבימתית, כלומר המיקום של כל אחד ואחד מהרקדנים, על התנועות עצמן בכל רגע נתון במהלך הריקוד, הקשר בין הרקדנים על הבמה, המבט ביניהם, העוצמה והרגש שיביעו ועוד.

כוראוגרפיה היא תחום מדויק אשר דורש משמעת עצמית ויכולת הנהגה. לא כל רקדן יכול ליצור יצירת מחול כפי שלא כל זמר יודע לכתוב שירים. מדובר באמנות רגישה ומדויקת אשר דורשת מגוון יכולות וכישורים.