×
קורסים
 לימודים והעשרה, קורסי
 לימודים והעשרה, שיעורים
 לימודים והעשרה,  לימודים והעשרה -  עמים ותרבויות - מסע אל  10 סוגים של עמים ותרבויות

מסע אל 10 סוגים של עמים ותרבויות

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

העולם שלנו מלא ומגוון. בעולם שלנו ישנם סוגים רבים של עמים ותרבויות. חלק מהתרבויות מוכרות יותר, וחלק פחות.
אופי החיים בישראל, מיוחד בכך שבארץ התקבצו יהודים שגדלו בין עמים שונים ותרבויות שונות. כך, נוצר קיבוץ רב של תרבויות בארץ ישראל. ההווי הישראלי המודרני, מכיל בתוכו מנהגים ומאכלים על עמים שונים. 


במאמר זה, נכיר 10 עמים ותרבויות שונים מרחבי העולם:

1.      כת האמיש- מי שנוסע לטייל בכפרים של בני כת האמיש, יתהה לרגע האם הוא בסיור בשכונת מאה שערים בירושלים, או בחו"ל. המראה החיצוני של בני הכת, מזכיר את מראה החרדים האדוקים: גברים עם חליפות, כובעים וזקנים, ונשים עם חצאיות, המכסות את ראשן במטפחת. אך, בני הכת הינם נוצרים אדוקים. מסיבות דתיות, בני הכת אינם יחזיקו פלאפון בכיס, לא יתגייסו לצבא, ולא ישתתפו בבחירות. בני הכת, ממשיכים לנסוע בעגלות עם סוסים, ולחיות חיים פשוטים ביותר ללא חשמל.

2.      העם האתיופי: בני העדה האתיופית החיים בתוכנו, הגיעו מאתיופיה. שם, חיו ונהגו לפי המנהגים ואורח החיים של העם האתיופי. היהודים הראשונים שהגיעו לאתיופיה, היו גולים שהוגלו בעת חורבן בית ראשון. התושבים במדינת אתיופיה חיים עדיין בכפרים.

3.      צוענים- בני העם הצועני לא נעלמו מן העולם. הצוענים מפוזרים ברחבי העולם. רובם של הצוענים מתרכזים בעיקר באירופה. חלק קטן אחר חי כמוסלמים בשטחי הרשות הפלסטינית ובין ערביי ישראל. לעם הצועני, יש דגל והמנון, למרות שאין מדינה.

4.      אינדיאנים- התרבות האינדיאנית פרחה באמריקה לפני שארצות אירופה גילו את היבשת. המתיישבים הלבנים הכחידו את העם האינדיאני. בין קהילות האינדיאנים, היו משפחות יהודיות שברחו מספרד. האינדיאנים היו חיים באוהלים, וחיים מצייד. כיום, ישנם ברחבי אמריקה מושבות אינדיאנים, בהם נשמרה התרבות האינדיאנית.

5.      יפנים- לתרבות היפנית יש קסם מיוחד. למרות שביפן יש מרכזי עסקים מפותחים וטכנולוגיה מתקדמת, עדיין ניתן למצוא את הלבוש המסורתי. ברחבי יפן מיתן למצוא מקדשים המשתלבים עם הטבע שמסביב.

6.      תימנים- היהודים הראשונים שהגיעו לתימן, היו גולים משבט יהודה ומשבט לוי. בני העדה התימנית, נוהגים לקיים את "סעודת יתרו". סעודה זו נהוגה בכל שנה במוצאי שבת בה קוראים את פרשת יתרו. חלק מהמאכלים התימנים כמו: פיתות, לחוח, וקובנה אהובים על כלל הציבור הישראלי. לבני העדה התימנית יש מבטא והגייה ייחודית. גם הלבוש של בני העדה הינו ייחודי.

7.      מרוקאים- המנהג המרוקאי, אותו אימצו מאות אלפי ישראלים, הוא חגיגות המימונה. משמעות השם "מימונה" הוא מלשון "אמונה". הסיבה לחגיגות המימונה, היא האמונה שיום שביעי של פסח הוא יום בו משיח מסוגל להגיע. ולכן, מקיימים בני העדה המרוקאית את חגיגות המימונה בכל מוצאי שביעי של פסח. ישראלים רבים אוהבים לאכול מאכלים מרוקאים מובהקים, כמו: מופלטה, בקלאווה, ומיני מתוקים שונים. בחיי היום יום, בני העדה המרוקאית לבושים כמו ישראלים. אולם, בעת חגיגת מסיבת אירוסין, ועריכת טקס "חינה", ילבשו בני העדה תלבושות מרוקאיות מיוחדות. גם בעת חגיגות המימונה, ילבשו המארחים בגדים מיוחדים.    

8.      קווקזים- חלק מהאוכלוסייה שהתגוררה בהרי הקווקז, הם בני העדה הגרוזינית. קבוצות העמים השונות בהרי הקווקז, פתחו תרבות עצמאית משלהם.  לריקודים שרוקדים תושבי הקווקז, יש מאפיינים ייחודיים, אך צעדי ריקוד אלו תפסו מקום מכובד בריקודים הישראליים.

9.      סינים- התרבות הסינית, נחשבת לתרבות העתיקה ביותר. המאכלים הסינים הולכים ותופסים תאוצה בארץ. אחד מהמאכלים הסינים הנפוצים ביותר, הוא "סושי".

10.  הולנדים- בנות העם ההולנדי לובשות תלבושת מיוחדת. עד היום, לובשות הנשים את המטפחת הלבנה וקולעות את שערן לצמות. הגבינות והשוקולדים המיוצרים בהולנד, ידועים בטעמם המשובח.

לסיכום:
סקרנו 10 עמים ותרבויות מסוגים שונים. חלקם מוכרים לנו מבני העדות שהביאו מנהגים אלו לארץ, וחלקם לא הגיעו לישראל.