×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  מנדולינה - מנדולינה - כלי קסום ואקזוטי

מנדולינה - כלי קסום ואקזוטי

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

המנדולינה היא כלי פריטה, קרובת משפחה של הלאוטה והעוד. למנדולינה ארבעה זוגות מיתרים וסריגים. צורתה דומה לצורת השקד. המנדולינות בנויות מעץ ומנגנים עליהן בעזרת מפרט. מוצאה של המנדולינה באיטליה, שם הופיעה לראשונה בתקופת הרנסאנס כגלגול של כלי הפריטה המזרחיים.

המנדולינה הופצה בעולם על ידי נגניה ובוניה, בעיקר במדינות אירופה אך גם לארה"ב והמזרח וכיום זהו כלי שמיוצר ונמצא בשימוש ברחבי העולם כולו בסגנונות מוזיקליים שונים ומגוונים.

כיום קיימות בעולם מספר אסכולות מרכזיות של נגינה במנדולינה. קיימות האסכולה האיטלקית האותנטית, האסכולה הגרמנית אשר דומה מאוד לאסכולה האיטלקית הקלאסית והאותנטית אך ומעודדת כתיבה של מוזיקה חדשה, והאסכולה היפנית אשר מתמחה במוזיקה מודרנית ובנגינה מורכבת.

ניתן למנות גם את האסכולה בארה"ב אשר כוללת את מוזיקת הבלוגראס, הקנטרי והג'אז, וכן את האסכולה הרוסית אשר נדדה עד לישראל. בארץ המנדולינה נחשבת לכלי עממי או לכלי נגינה קל לחובבי מוזיקה. תזמורות של חובבי נגינה בכלי נוסדו החל משנות ה-20 של המאה ה-20 בהתיישבות החלוצית בעמק יזרעאל ובעמק הירדן על ידי המורה גולדמן.

בארץ ניתן למצוא מנדולינות לרכישה מסוגים רבים. אמנם המנדולינה לא זכתה לפופולאריות רבה במוזיקה המודרנית אך ניתן לרכוש אותה בכל חנות כלי נגינה ולמצוא כמה מוקדים מרכזיים אשר מציעים לימודי נגינה במנדולינה וכן לראות הופעות וקונצרטים אשר כוללים את הכלי הקסום הזה שממנו יצאו כל כך הרבה וריאציות של כלי נגינה.