×
לימודי
 מוסיקה, שיעורי
 מוסיקה, חוגי
 מוסיקה, קורסי
 מוסיקה, פעילויות מוסיקה -  מוסיקה והומור - מוזיקה והומור - מה הקשר בין השניים?

מוזיקה והומור - מה הקשר בין השניים?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

על מוזיקה או על הומור ניתן להתפלסף רבות. אנו, בני האדם, זקוקים לריגושים. אולי כי שכחנו כיצד להתרגש בעצמנו ואולי כי זה אף פעם לא מספיק. בכל מקרה, מוזיקה מרגשת אותנו והומור מצחיק אותנו ומשמח אותנו, רגש שכולנו זקוקים לעוד ועוד ממנו. ובכן, מה הקשר בין השניים?

אם תסתכלו בזמן הופעה חיה, בה מנגנים נגנים וירטואוזים על הבמה- ותביטו דווקא בקהל - תוכלו לזהות ביתר קלות מיהו מוזיקאי ומי לא. מוזר נכון? בזמן שיא של סולו או מהלך וירטואוזי מרשים של נגן על הבמה, כולם ישתאו ועיניהם יידלקו מהערצה, אך אלה שאינם מוזיקאים ישבו דומם ויאזינו בהערצה, בעוד שמוזיקאים יפרצו בצחוק עם כל תו שמגיע לשיא. צחוק הוא תגובה שלנו במקרים רבים, גם אם הדבר אינו מצחיק. הסרעפת שלנו מופעלת ללא שליטה כשאנו במצב של תדהמה.

ובחזרה לעובדה שהומור ומוזיקה מפעילים אותנו, השילוב ביניהם הסתמן כמנצח. מאז ומתמיד התקיימו הופעות מוזיקליות בשילוב הומור או הופעות בידור בשילוב מוזיקה. מאחר והומור מקליל אווירה, ניתן אפילו למצוא את גדולי הפסנתרנים הקלסיים משלבים קטעי הומור בתוך ההופעה שלהם, בין עם במחוות יד, פרצוף, הפסקות מהנגינה להומור "סלפסטיק" לא טקסטואלי או קטעי קישור. דוגמה מצוינת ממחוזותינו הם מתי כספי ושלמה גרוניך. שני לצים שלוקחים את הנגינה, המילים והמוזיקה מאד ברצינות - וכל מה שבין לבין בהומור רב. אי אפשר שלא להתגלגל מצחוק בהופעות שלהם למרות שהמוזיקה עצמה נוגה ומרגשת ברובה.

מאז ומתמיד, על הבמות הגדולות בעולם והקטנות ביותר, על מסכי הטלוויזיה על גבי אקרני הקולנוע הומור תמיד השתלב עם מוזיקה. גם ריקוד נכלל בחלק מהמקרים במשוואה. אנחנו שמחים, אנחנו צוחקים, אנחנו זזים ורוקדים. אם יש מוזיקה, אנחנו חיים. אם יש הומור אנחנו חיים ובועטים :)


הרשמות אינטרנטיות לחוגים - החלטה כלכלית נטו