×
 מטפלים וחוגים טיפוליים -  חוגים טיפוליים  - מה ההבדל בין חוג טיפולי לבין חוג שאינו טיפולי?

מה ההבדל בין חוג טיפולי לבין חוג שאינו טיפולי?

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

ניתן להתחיל מאמר זה במשפט נחרץ למדי אשר אומר שכל עשייה אמנותית או פעילות אשר חורגת משגרת היום יום יש בה אספקט טיפולי מובהק. כן, אנחנו עושים משהו למען עצמנו וזה לא מבוטל. 

אם כך, מה ההבדת בין חוג טיפולי בהגדרתו לבין חוג שאינו טיפולי?

חוג שאינו טיפולי, או חוג העשרה, הוא למעשה פעילות לימודית אשר מאפשרת למשתתף בה לחוות, ללמוד ולפעול באופן שיעשיר וימלא את זמנו ורוחו. אנו נוהגים ללכת לחוגים בתחומים שאנו אוהבים ואינם כלולים בפעילות היומיומית שלנו. אלו שאוהבים לשיר, ישתתפו בחוג שירה, בעוד אחרים יטיסו טיסנים בחוג טיסנאות.

חוג טיפולי נותן מענה מעט שונה. כן, על המשתתף בו להראות סוג של חיבור לתחום החוג, אחרת אין בהשתתפותו כל טעם, אך לרוב ההשתתפות לא תנבע מרצון אלא מצורך. חוגים טיפוליים מועברים על ידי מטפלים מוסמכים אשר עברו הכשרה לעבודה מול קהלים בעלי צרכים מסוימים.
לדוגמה, חוג רכיבה טיפולית ייראה לעין בלתי מזוינת כחוג רכיבה על סוסים, אך למעשה, חוג זה מומלץ לילדים ונוער הנמצאים על הספקטרום האוטיסטי או בעלי קשיים רגשיים, מאחר וסוסים ידועים ברגישותם לאנשים, ובכך המטפל בחוג הרכיבה הטיפולי מעודד את הקשר והחיבור בין הרוכב (המטופל) אל הסוס שלו.

קיימים חוגים טיפוליים רבים מקשת רחבה של תחומי ענין, והתחום הולך ומתפתח בשנים האחרונות יותר ויותר. ככל שהפסיכולוגיה מתרחבת ומשתנה, גדלה ההבנה כי היצור המורכב שאנו, בן האדם, אינו ניתן ל"תיקון" על ידי תרופה אחת אשר תתאים לכולם ולכן הולכים וקמים פתרונות הוליסטיים, כוללניים ושונים מהפסיכולוגיה הקונבנציונלית אשר מציעה שיחה "אחד על אחד".
חוג טיפולי הוא אחד מהפתרונות הללו, אשר נותן למשתתתפים בו מענה ארוך טווח, תוך הנאה ואתגר.