×
 שיעורים פרטיים ושפות -  הכנה לבר מצווה - מהי המשמעות של בר מצווה?

מהי המשמעות של בר מצווה?

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

חשבתם פעם מה המשמעות של "בר מצווה"? למושג זה, יש משמעות הרבה מעבר לפן הדתי. ולכן, הגעה של ילד לגיל בגרות, מצוינת גם בתרבויות שונות. אנו כישראלים מכירים את הטקסים הדתיים הנהוגים עם בר המצווה.
במאמר זה, נסביר מעט על המשמעות העומדת מאחורי כל הטקסים הדתיים, ונתן דוגמאות לטקסים מקבילים בתרבויות ועמים אחרים.

מה היה לפני בר המצווה?

לפני שהנער הגיע לגיל 13, לא היה לנער אחריות על מעשיו. כל מעשה טעות של הנער, הביא את האחריות על הוריו. אם הנער עשה מעשים טובים, ציינו את המעשים הטובים לשבחו של הנער. אם הנער עשה טעויות ומעשים פחות טובים, ייחסו זאת לעובדה שהילד עודנו צעיר ורך, ולא מבין את מעשיו. את האחריות על הטעויות של הילד, הטילו על ההורים. עד גיל 13, הנער נחשב ילד. לכן, אין טקסי הנחת תפילין, ועלייה לתורה בגילאים מוקדמים יותר. טקס הנחת התפילין והעלייה לתורה, הוא רק חודש לפני בר המצווה. למעשה, לפני גיל בר מצווה, הנער אינו נחשב בוגר אלא ילד.

מה קורה בהגיע הנער לגיל 13?

מה המשמעות העמוקה של גיל 13? המשמעות היא, שהנער כבר גדול, ולוקח אחריות על מעשיו. הנער הפך מ"ילד קטן" לנער בוגר ואחראי. ולכן, החגיגה היא, על הגיעו של הנער לגיל בגרות. את המעבר בין תקופת היותו "ילד", לבין היותו נער בוגר, מציינים ביהדות באמצעות טקסים דתיים שונים. אולם, האם רק ביהדות מציינים את הגיעו של הנער לגיל בגרות?

ניתן להשוות את חגיגת בר מצווה לטקסי תרבויות אחרות:

ניתן לחשוב בטעות, שבר מצווה, הוא טקס הנהוג רק ביהדות. אולם, אין דבר זה נכון כלל וכלל. בתרבויות שונות, מציינים בטקסים שונים את הגיעו של הנער לגיל בגרות:

מה מטרת הטקסים השונים? לכל שבט, ישנה מטרה אחרת. ישנם שבטים, בהם מטרת הטקס היא להראות על גבורה. בשבטים אחרים, מטרת הטקס היא להראות על בגרות. בתרבויות מסוימות, מטרת הטקס היא להפוך את הנער לחלק מחבורת הבוגרים.

טקסי ברית מילה: ישנם תרבויות, בהם הנער עובר טקס ברית מילה. בעת ביצוע הברית, אסור לנער להראות שום סימן כאב.

ציד:  ישנם שבטים, בהם הנערים צריכים לצאת למסע ציד. בדרך כלל, יאלצו הנערים לצוד אריות.

מסע הישרדות: בתרבויות אחרות, ייצאו קבוצת הנערים הבוגרים למסע הישרדות ביערות. על הנערים לדאוג לעצמם בתקופה זו. בחלק מהתרבויות, מתלווה אל הנערים מדריך, שנותן להם במהלך התקופה "הדרכה רוחנית"/

קפיצה לגובה:   עמים אחרים, מטילים על הבוגרים לקפוץ לגובה. לעיתים, ייעזרו הבוגרים בחבלים העשויים משיח הגפן.

ציור קעקוע על הפנים:  שבט הפולא באפריקה, בודק האם הנערות בשלות להתחתן באמצעות קעקוע על הפנים. הבנות מציירות קעקועים על הפנים. אם הבת בוכה במהלך הציור, מופסק הטקס. בני השבט מבינים שהבת אינה בשלה דייה להתחתן.

נתינת סם שכחה: בני שבט אלגונקווין  מתבקשים לשתות סם הגורם להם לשכוח את הדמויות והחוויות משנות ילדותם.

 

מהם טקסי בר המצווה ביהדות?

ביהדות, מציינים את ההגעה לגיל 13 ב2 טקסים: הטקס הראשון, הוא העלייה לתורה. הנער עולה לתורה, וקורא את פרשת השבוע. במידה והנער מעוניין, יכול הוא להמשיך לקרוא את ההפטרה. הטקס השני, הוא טקס הנחת התפילין. הנער מתעטף בטלית, ומניח תפילין. פעמים רבות, מאחדים את 2 הטקסים בתפילת שחרית אחת, בה מגיעים כל בני המשפחה.

לסיכום:
לבר מצווה, יש משמעות מיוחדת מעבר למשמעות הדתית. הנער כבר לא ילד. הנער נהיה בשל, בוגר ואחראי. הסברנו שגם תרבויות אחרות בעולם חוגגות את שלב המעבר החשוב בחייו של הילד. נתנו לכך כמה דוגמאות. בניהם, כללנו את הטקסים של המסורת היהודית.


 שיעורים פרטיים ושפות -  הכנה לבר מצווה - 10 הפקות מקוריות עבור בר מצווה10 הפקות מקוריות עבור בר מצווה