×
 שיעורים פרטיים ושפות -  לשון - לשון

לשון

מאת חוגחוג - פורטל החוגים והפנאי של ישראל

כמה נפלא להקשיב למי שמדברים בעברית רהוטה ולשון תקנית, לקרוא מלים שכתובות נכון?
בלי לומר כל מילה שניה 'כאילו' או כל סלנג אחר מושחז מדי עד שהוא חוטא למשמעות החשובה שבא להדגיש?
אך עוד הרבה לפני שנזכה לעטר את משפטינו ואת עולמנו במלים עדכניות כאלה או אחרות, עלינו להכיר את הלשון התקנית.
את הדקדוק והתחביר, הדרך הנכונה לדבר, לקרוא ולכתוב עברית.

השפה היא כוח גדול ומכריע של כל אחד ואחת מאתנו וככל שנשרתה נאמנה ונראה בה מתנה, כך נזכה לשרת עצמנו נכון. הלשון, התחביר והדקדוק הם למעשה כלי מפתח המשרתים אותנו במהלך כל חיינו בעל פה ובכתב. אין זו משימה פשוטה להבין, לזכור וליישם לימים את כל תכנם וחוקיהם בכל פעם, אך מספקת ומעשירה באופן ייחודי את השיח שלנו כישראלים דוברי עברית, בארץ ומחוצה לה.

מעבר לכל סימני הפיסוק והניקוד, ההטיות, הבניינים והפעלים, שוכנת לה השפה הקרובה ללבנו מכל, העברית. כפי שהיא רוצה שנכיר אותה ונשתמש בה כשגרירים. שיעורי הלמידה בלשון מלמדים אותנו את צורתן, הגייתן וייעודן המדויקים של כל מילה בעברית. הן המילים השגרתיות השגורות בפינו והן המילים הסבוכות והנדירות יותר. הם מלמדים אותנו איך נבנה משפט כתוב או מדובר כך שיהיה נכון וישא דברינו באופן הברור והטוב ביותר. מילה אחר מילה, פסיק אחר פסיק.

הלשון העברית היא שפה מתעדכנת ומתחדשת כל העת בתיאום מושלם עם קצב החיים והמילים הלועזיות החדשות והחדשניות המתפרצות אל חיינו ותופסות מקום של ממש ובכך, האקדמיה ללשון העברית מתרגמת, מנקדת ומנציחה משמעותן במלים עבריות חדשות כגון: מרשתת ויעפת, אשר מחלחלות ונרשמות בתודעתנו אט אט כמלים עבריות מן המניין.

בבואנו ללמוד ולהצליח בלשון, עלינו לאהוב את השפה העברית. החל מהזמנים הקדומים ביותר בה נתגלתה תפארתו התחבירית של התנ"ך, דרך החייאתה החיונית על ידי אליעזר בן יהודה ומשוררים וסופרים בני זמנו ועד לפעילות המבורכת בת ימינו של האקדמיה ללשון העברית.

ככל שנטיב לדעת את העברית ואת חוקיה, את מנגינותיה והטיותיה הנכונות, נטיב להשתמש בה ולבטא עצמנו, כשם שנבין טוב יותר את הסביבה, את הנאמר והנקרא. להלך בין המלים ולתהות על ייעודן, על צליליהן ויכולותיהן זהו המסע היחיד שנעשה מבלי צורך אפילו לקום מכיסאנו, לצאת את בתינו. המסע התמידי והמעצב היחידי שאי פעם נכיר באמת – אם רק נענה בחיוב להזמנתו.