×
 מטפלים וחוגים טיפוליים -  טיפול באומנות - לצייר את עצמך – תרפיה בציור

לצייר את עצמך – תרפיה בציור

מאת חוגחוג - מנוע החיפוש לחוגים ופנאי של ישראל

תרפיה באמנות ככלל היא כל טכניקה אמנותית (ציור, דרמה וכו') שמשמשת לצורך טיפול בקושי רגשי או באירוע חד פעמי כמו אבל, גירושין או כל מאורע משמעותי אחר.

תרפיה בציור משתמשת בציור ככלי טיפולי בצורות שונות. אחת הצורות המקובלות היא לתת לילד  שכב על גיליון נייר גדול, לצייר סביבו את קו המתאר של הגוף ואז לתת לילד לצבוע את הגוף כרצונו.
כבר בשלב הציור המטפל מתייחס לרגישויות שונות שיש לילד במגע צבע פנדה עמו מציירים את מתאר הגוף בלי לגעת באופן ישיר בילד ובסביבה נוחה ולא מאיימת. כך המטפל מצליח ללמוד את הילד תוך כדי הציור מבלי לחדור לפרטיותו כבר בשלב מוקדם של הטיפול.

לפעמים הילד ימלא את קווי המתאר בבגדים שהוא לובש באותה פגישה. יש ילדים שבוחנים היטב את הלבוש שלהם ומנסים לשחזרו באופן מדויק. יהיו ילדים שילבישו את עצמם בדמות של גיבור אהוב, בדרך כלל חזק, מושא הערצה.
יש גם מצבים בהם תוקפנות באה לידי ביטוי – למשל ציור חרב או איבר מדמם. לעיתים ביטוי כזה הוא למעשה מבחן למטפל – לראות את דרך תגובתו למעשה "החריג", ולפעמים עשוי לבטא אלימות שהילד חווה בדרך כזו או אחרת.

המטרה העיקרית כמובן אינה הציור אלא השיח המתחולל סביב אותו ציור. המטפל ידע לקחת את הציור ובאמצעותו ללמד את הילד ולדעת איך לנווט את הטיפול עמו בצורה מיטבית.